Główni importerzy polskich przetworów mlecznych

Produkty mleczne z Polski eksportowane były przede wszystkim do UE-27.

Główni importerzy polskich przetworów mlecznych
W 2022 r. udział krajów unijnych w ogólnej wartości wysyłki wyniósł 72%, a wpływy uzyskane z eksportu zwiększyły się o 49% do 2,6 mld EUR.

Głównymi odbiorcami produktów mlecznych na rynku unijnym były: Niemcy z 20% wartości za 730 mln EUR, w tym eksport głównie mleka płynnego i śmietany oraz serów i twarogów, Czechy z 7% za 252 mln EUR, w tym wywóz przede wszystkim serów i twarogów oraz masła i tłuszczów mlecznych, Niderlandy z 6% za 210 mln EUR, w tym eksport masła i tłuszczów mlecznych, serwatki oraz OMP oraz Włochy z 5% za 196 mln EUR, w tym wywóz głównie serów i twarogów oraz OMP.

Udział krajów pozaunijnych w wywozie produktów mlecznych z Polski stanowił 28%. Przychody otrzymane z wysyłki wyniosły 1 mld EUR i były większe o 15% niż w 2021 r.

Największy udział w polskim eksporcie spośród krajów pozaunijnych miały: Algieria z 4% wartości wywozu za 159 mln EUR, w tym eksport OMP, Wielka Brytania z 4% za 144 mln EUR, w tym wywóz głównie serów i twarogów, jogurtów i napojów fermentowanych oraz lodów, Chiny z 3% za 114 mln EUR w tym eksport przede wszystkim mleka płynnego i śmietany oraz serwatki, Ukraina z 3% za 108 mln EUR, w tym wywóz głównie serów i twarogów oraz jogurtów i napojów fermentowanych, a także Arabia Saudyjska z 2% za 62 mln EUR, w tym eksport przede wszystkim serów i twarogów oraz OMP.


Tagi:
źródło: