Poza tym ostatnie tygodnie przyniosły minimalne wzrosty cen OMP rzędu 0,3-0,7%. W omawianym okresie podobnie zachowywały się ceny OMP na rynku polskim, gdzie 29 czerwca osiągnęły poziom 2,80 EUR/kg, a więc były o 6,04% niższe niż przed rokiem, przy czym w skali miesięcznej odnotowano niespełna 2% zwyżkę i były o 3,11% mniejsze od średniej dla całej UE. W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano z kolei spadek rzędu 13% z 13,00 PLN/kg do 11,34 PLN/kg.
Ceny OMP w Niemczech
Nieco większe ceny OMP zaobserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy. Na koniec szóstego miesiąca 2014 r. utrzymywały się one na poziomie 2,94 EUR/kg, co oznacza o 2,44% więcej w skali miesięcznej.
Ceny OMP w Holandii
W odniesieniu do drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano mniejszą cenę OMP: 2,86 EUR/kg, co było o 3% wyższą stawką niż przed miesiącem. Wzrosty cen OMP wynikają z zakończenia sezonu produkcyjnego na półkuli południowej, w tym w Nowej Zelandii będącej największym eksporterem mleka w proszku, co wpływa na obniżenie produkcji w skali światowej, a także wzmożonym popytem globalnym na mleko w proszku.
Dnia 29 czerwca 2014 roku ceny OMP w UE kształtowały się przeciętnie w granicach o 70,4% powyżej progu interwencyjnego, osiągając pułap jedynie o 0,39% większy niż ceny OMP eksportowanego z państw Oceanii, czyli Nowej Zelandii i Australii, do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe. Na rynku amerykańskim, u jednego z głównych konkurentów UE, malejące w ostatnich tygodniach ceny OMP znajdują się aktualnie na poziomie niemal identycznym jak średnia we Wspólnocie, która na początku czerwca tego roku wyniosła w przeliczeniu 2,89 EUR/kg.
Czytaj dalej na następnej stronie...