Potaniała także część przetworów świeżych, w szczególności tłuste mleko w opakowaniu kartonowym i w folii, tłuste mleko UHT oraz śmietana o zawartości 18% tłuszczu o 0,9-1%, a także serki homogenizowane smakowe, serki twarogowe o 0,5 0,7% oraz śmietana „kremówka” o 0,1%. Natomiast podrożał jogurt owocowy o 2,1%, mleko skondensowane o 1,8%, tłusty ser twarogowy, serki homogenizowane zwykłe, śmietana o zawartości 12% tłuszczu oraz chude mleko UHT o 0,2-0,6%. Ceny zbytu innych świeżych przetworów mlecznych pozostały na poziomie stycznia.
W obrębie dwóch miesięcy br., w porównaniu z takim samym okresem roku poprzedniego, poziom cen zbytu przetworów mlecznych zwiększył się o 11%. Zaważył na tym głównie wzrost cen masła o 24 39%, serów dojrzewających o 30-33%, mleka w proszku o 20-27% oraz mleka UHT o 8-11%.
Na rynku detalicznym nabiał podrożał zarówno w styczniu o 0,8%, jak i w lutym o 0,3%. W lutym zwiększyły się ceny prawie wszystkich przetworów mlecznych, w tym najsilniej jogurtów oraz mleka zagęszczonego i w proszku o 1-1,1%. Podrożała również śmietana i twarogi o 0,5-0,6%, sery dojrzewające i topione oraz świeże mleko chude o 0,2-0,3%. Potaniało tylko świeże mleko pełne o 0,3% oraz napoje i inne produkty mleczne o 0,2%. W pierwszych dwóch miesiącach br. poziom cen detalicznych nabiału był o 2,9% większy niż w tym samym okresie minionego roku.
Ceny detaliczne masła w styczniu wzrosły o 2,1%, a w lutym o 0,7% w skali roku. W okresie styczeń-luty br. masło było o 19,6% droższe niż w tym samym okresie roku poprzedniego, co było wynikiem trwającego od połowy 2016 r. dynamicznego wzrostu cen.
Produkcja wielu grup przetworów mlecznych w styczniu br. była większa niż w styczniu ub. roku, czemu sprzyjały wyższe o 3,9% dostawy surowca mlecznego. Głównie wzrosła produkcja serów topionych o 25%, fermentowanych napojów mlecznych innych niż jogurty o 19%, pełnego mleka w proszku o 17% oraz przetworzonego mleka płynnego, w sumie z mlekiem „przerzutowym” odsprzedawanym innym mleczarniom do dalszego przerobu o 12%.
Wyższa niż przed rokiem była też produkcja śmietany i twarogów o 5-6% oraz serów dojrzewających o 2%. Równocześnie silnie zwiększono produkcję wyrobów seropodobnych z białka mleka z dodatkiem tłuszczów roślinnych o 73%. Produkcja pozostałych grup przetworów mlecznych zmniejszyła się, a najgłębszy był spadek produkcji serów pleśniowych, tartych i proszkowanych o 25% oraz jogurtów o 13%. Poza tym zmniejszono produkcję chudego mleka w proszku, masła i tłuszczów mlecznych, mleka zagęszczonego oraz suszonej serwatki o 6-7%.