Ceny odtłuczonego mleka w proszku w Unii Europejskiej

Oo początku bieżącego roku serwowano niestabilną sytuację cenową na rynku odtłuszczonego mleka w proszku zarówno na świecie jak i w Unii Europejskiej, która była następstwem największej od 30 lat suszy, jaka nawiedziła głównego producenta OMP – Nową Zelandię. Jednak jak podaje FAMMU/FAPA, obecne ceny przetworów mlecznych, w tym OMP stabilizują się, dzięki sezonowej zwyżce produkcji mleka w Unii Europejskiej oraz sprzyjającym warunkom atmosferycznym.

Ceny odtłuczonego mleka w proszku w Unii Europejskiej
Dnia 28 maja 2013 ceny OMP w UE osiągnęły pułap o 81,7% wyższy od progu interwencyjnego i były jednocześnie o 17,1% niższe od cen światowych.
 
Warto przy tym zwrócić uwagę, że u jednego z głównych konkurentów UE – Stanów Zjednoczonych pod koniec maja ceny mleka w proszku kształtowały się na poziomie niższym od średniej w Unii Europejskiej o 6,63%, czyli 2,88 euro/kg.
 
Z kolei w Unii Europejskiej, średnia ważona cena OMP na dzień 28 maja wyniosła 3,09 euro/kg i była o 1,92% wyższa w porównaniu z danymi sprzed miesiąca, ale jednocześnie o 53,95% wyższa niż w tym samym okresie 2012 roku.
 
Znacznie wyższe ceny w relacji miesięcznej obserwowano na rynkach głównych producentów Unii Europejskiej, czyli Niemczech i Holandii. W państwach tych notowania OMP wzrosły o odpowiednio: 0,31% do 3,19 euro/kg i o 4,94% do 3,08 euro/kg.
 
W Polsce ceny odtłuszczonego mleka w proszku kształtowały się na poziomie 3,01 euro/kg, co oznacza, że przekroczyły o około 48,41% notowania ubiegłoroczne (z 8,49 zł/kg do 12,60 zł/kgoraz o 6% w skali miesięcznej. Niemniej, były o 2,59% niższe od średniej unijnej.
 
Natomiast w przypadku PMP zarówno w Polsce jak i całej Unii obserwowano pod koniec maja nieznaczne wahania cen. W krajach Wspólnoty osiągnęły one poziom o 47,25% wyższy w relacji roczne oraz o tylko 0,85% wobec kwietnia.
 
Pomimo wysokich cen OMP, przetwórnie mleczarskie w okresie od stycznia do końca marca 2013 roku zmniejszyły jego produkcję. Według danych Komisji Europejskiej, w pierwszym kwartale bieżącego roku wyprodukowano na terenie Unii o 9,5% mniej tego proszku wobec analogicznego okresu roku poprzedniego.


Tagi:
źródło: