Oświadczenie o zakazie wykonywania polowania
A co w przypadku, gdy nie uzyskamy pozytywnej opinii UMWW lub wyroku sądu administracyjnego?
Zgodnie z art. 27b ustawy Prawo łowieckie właściciel będący osobą fizyczną lub użytkownik wieczysty nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego może złożyć oświadczenie o zakazie wykonywania polowania na tej nieruchomości w formie pisemnej. Jest to prawo osobiste i wygasa najpóźniej z chwilą jego śmierci.
Istnieje oczywiście możliwość cofnięcia oświadczenia o zakazie polowania na danej nieruchomości (w formie pisemnej), jednak nie wcześniej niż po zakończeniu łowieckiego roku gospodarczego, w którym oświadczenie zostało złożone. Łowiecki rok gospodarczy trwa od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca roku następnego.
Oświadczenie o zakazie wykonywania polowania lub jego cofnięcie składa się przed starostą, który zobowiązany jest do nieodpłatnego poświadczenia własnoręczności podpisu właściciela albo użytkownika wieczystego nieruchomości wchodzącej w skład obwodu łowieckiego. Istnieje oczywiście możliwość podpisania treści oświadczenia przy notariuszu, które jest płatne. W takim wypadku wystarczy wysłać listem poleconym oświadczenie wraz z notarialnym poświadczeniem podpisu. Oświadczenie o zakazie wykonywania polowania nie musi posiadać uzasadnienia, tak jak to jest w przypadku wniosku o wyłączenie nieruchomości z obwodu łowieckiego.
Wyżej wymienione dokumenty są ważne od dnia następującego po dniu jego złożenia. Jeżeli nieruchomość objęta zakazem znajduje się na terenie obwodu leśnego bądź na terenie wyłączonym z wydzierżawienia (np. tzw. ośrodki hodowli zwierzyny), starosta jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić odpowiednio Lasy Państwowe lub ministra właściwego do spraw środowiska. W takim wypadku oświadczenie jest skuteczne od dnia następującego po dniu zawiadomienia tych organów.
Następnie jednostki te w zależności od rodzaju obwodu łowieckiego, a więc starostwo, Lasy Państwowe lub minister właściwy do spraw środowiska, są zobowiązani do niezwłocznego zawiadomienia dzierżawcy/zarządcy danego obwodu o złożeniu takiego oświadczenia.
Niestety złożenie oświadczenia o zakazie wykonywania polowania nie jest jednoznaczne z wyłączeniem nieruchomości z obwodu łowieckiego, nadal więc dzierżawca/zarządca obwodu może wykonywać prace związane z gospodarką łowiecką, nie może jedynie polować na danej nieruchomości.
I co najważniejsze, odszkodowanie za szkody powstałe w uprawach i płodach rolnych nie przysługuje na nieruchomościach, w odniesieniu do których właściciel albo użytkownik wieczysty złożył oświadczenie o zakazie wykonywania polowania – do dnia następującego po dniu:
a) w którym oświadczenie o zakazie wykonywania polowania zostało cofnięte albo
b) w którym organ właściwy do wydzierżawienia obwodu łowieckiego albo minister właściwy do spraw środowiska lub dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego dowiedział się o wygaśnięciu zakazu wykonywania polowania albo
c) zawiadomienia o cofnięciu oświadczenia o zakazie wykonywania polowania organu właściwego do wydzierżawienia obwodu łowieckiego albo ministra właściwego do spraw środowiska.