Rząd przyjął zmiany ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej. Zaproponowano rozwiązania umożliwiające przekazywanie z budżetu państwa środków na wyprzedzające finansowanie operacji szkoleniowych realizowanych przez szkoły rolnicze lub leśne w ramach działania "Transfer wiedzy i działalność informacyjna", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Rząd przyjął zmiany ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej

Wspólna Polityka Rolna

Działanie „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” adresowane jest do jednostek naukowych i uczelni, publicznych podmiotów doradczych, tj. wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, izb rolniczych i Centrum Doradztwa Rolniczego oraz jednostek samorządu terytorialnego lub organów administracji rządowej, prowadzących szkoły rolnicze lub leśne albo centra kształcenia ustawicznego bądź centra kształcenia praktycznego, a także do innych podmiotów prowadzących działalność szkoleniową.

Pomoc w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” kierowana jest do podmiotów wyłonionych w konkursach.

Przyjęcie rozwiązania, polegającego na wcześniejszym uruchomieniu środków budżetowych dla szkół rolniczych i leśnych, umożliwi wcześniejszą realizację projektów szkoleniowych. Natomiast unijna refundacja tych wydatków, poniesionych z budżetu krajowego, będzie stanowiła jego dochód.

Pomoc w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” jest realizowana przez:


- wsparcie dla działań dotyczących kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności

Pomoc udzielana jest na operacje szkoleniowe ukierunkowane na rozwój wiedzy i umiejętności zawodowych rolników lub właścicieli lasów w zakresie związanym z prowadzeniem działalności rolniczej oraz leśnictwem.

Działania szkoleniowe obejmują w szczególności tematykę związaną z: zarządzaniem, technologią i organizacją produkcji w gospodarstwie, w tym produkcji ekologicznej, bezpieczeństwem pracy, marketingiem, rachunkowością, ubezpieczeniami w gospodarstwie, korzystaniem z instrumentów finansowych, ochroną środowiska i klimatem (w tym wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii), a także wykorzystaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych, spółdzielczością, tworzeniem i funkcjonowaniem grup producentów oraz skracaniem łańcucha żywnościowego.

Operacje szkoleniowe prowadzone są w formie kursów, szkoleń lub warsztatów.


- wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych

Pomoc udzielana jest na demonstracje służące promowaniu i upowszechnianiu innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk przez umożliwienie rolnikom lub właścicielom lasów praktycznego zapoznania się z rozwiązaniami, które zostały już przetestowane i są możliwe do stosowania w sektorach produkcji rolnej, leśnej lub przetwórstwie rolno-spożywczym. Projekty demonstracyjne dotyczą w szczególności technologii i organizacji produkcji, przetwarzania produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie oraz rozwiązań związanych z ochroną środowiska i klimatem.

Operacje są realizowane przez organizowanie demonstracji, tj. praktycznych sesji szkoleniowych o charakterze szkoleniowym.

Nowe rozwiązania będą obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw.



Tagi:
źródło: