Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
JOHN DEERE szyba do kabiny 5020
2011-12-13 -
Ujeżdżalnie - hale stalowe
2013-08-14 -
Mulczery międzyrzędowe ORSI STORM TIK 800
2015-03-11
Rząd otwiera dostęp do kolejnych zawodów regulowanych
Przyjęto pakiet rozwiązań ustawowych, które ułatwią dostęp do 91 zawodów regulowanych: 82 technicznych i 9 finansowych. Jest to druga propozycja deregulacyjna rządu, która oznacza dalszą liberalizację rynku pracy.
Pierwszy projekt ustawy deregulacyjnej rząd przyjął we wrześniu 2012 r. Przewidywał on „uwolnienie” 50 profesji, w tym zawodów prawniczych, a także z zakresu pośrednictwa pracy, sportu i rekreacji, ochrony fizycznej, żeglugi, nauki jazdy oraz przewozu osób. Prace nad ustawą w parlamencie zakończyły się i 19 czerwca br. trafiła ona do podpisu prezydenta. Obecny projekt kontynuuje realizację zapowiedzi z listopadowego exposé premiera o podjęciu działań skutkujących zmniejszeniem liczby zawodów regulowanych w Polsce. W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad tzw. trzecią transzą deregulacyjną.
W drugiej grupie zawodów przewidzianych do otwarcia znaleźli się m.in.: urbaniści, architekci, inżynierowie z uprawnieniami budowlanymi, biegli rewidenci, agenci i brokerzy ubezpieczeniowi. Utrzymywanie wysokiego poziomu regulacji w dostępie do tych zawodów obniża innowacyjność i konkurencyjność całej gospodarki. Polska zalicza się do krajów OECD najbardziej regulujących dostęp do zawodów związanych z rachunkowością, a także do profesji architekta i inżyniera.
Rząd uważa, że rozwiązania zwiększające dostęp do zawodów regulowanych, spowodują wzrost konkurencji, a w efekcie obniżkę cen, wyższą jakość i większą dostępność usług. Powinny też uwolnić 100 tys. nowych miejsc pracy. Deregulacja zmniejszy obciążenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.