Resort rolnictwa na temat dofinansowania opieki dziennej nad osobami starszymi

W ramach rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w PROW 2014-2020, instrumentem wsparcia m.in. ww. działalności, jest poddziałanie „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich", typ operacji „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" .

Resort rolnictwa na temat dofinansowania opieki dziennej nad osobami starszymi
Ułatwienia legislacyjne jak wyjaśnia w komentarzu Janusz Bonarski, a o których mowa powyżej, dotyczą w szczególności rolników posiadających gospodarstwo rolne i świadczących usługi agroturystyczne. W tym momencie wyjaśnienia wymagają pojęcia „rolnik" oraz „gospodarstwo rolne" - zagadnienie o tyle istotne, gdyż od właściwego określenia statusu osoby prowadzącej działalność agroturystyczną uzależnione jest zastosowanie określonych ulg czy zwolnień. Wobec braku w prawie podatkowym definicji legalnej rolnika, wydaje się, iż posłużyć się tu należy definicją wynikającą z ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z art. 6 pkt 1 tej ustawy, za rolnika należy uważać pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. osobiście i na własny rachunek. działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia. Z kolei gospodarstwem rolnym - w myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym - jest obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osobyprawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.
 
Wśród ułatwień legislacyjnych w pierwszym rzędzie należy podkreślić. iż rolnik wykonujący działalność agroturystyczną nie jest traktowany jako przedsiębiorca. Wynika to z regulacji art. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie z którym przepisów tej ustawy nie stosuje się m.in. do działalności w zakresie wynajmowania przez rolników pokoi i miejsc na ustawienie namiotów, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów. Konsekwencją takiego rozstrzygnięcia jest uwolnienie rolnika od obowiązku uzyskiwania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, a więc od czynności przewidzianych dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
 
Należy również zauważyć, że rolników wynajmujących pokoje i miejsca na ustawienie namiotów w prowadzonych przez nich gospodarstwach rolnych obejmują przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych. Konsekwencją tego jest obowiązek zgłaszania przedmiotowej działalności do rejestru prowadzonego przez wójta (burmistrza, prezydenta) zgodnie z art. 39 ust. 3 ww. ustawy.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: