Projekt nowelizacji rozporządzenia ws. określenia okresów polowań na zwierzęta łowne

Ministerstwo Środowiska 20 lipca 2017 r. przekazało do zaopiniowania, konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji rozporządzenia ws. określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, dotyczący m.in. wprowadzenia całorocznego okresu polowań na dziki w całym kraju oraz wydłużenia okresu polowań na jelenie i daniele.

Projekt nowelizacji rozporządzenia ws. określenia okresów polowań na zwierzęta łowne
Mając na uwadze fakt, że dziki są odpowiedzialne za wprowadzenie wirusa ASF do Polski, a ponadto są jego głównym wektorem - należy dążyć do bezwzględnego ograniczania ich liczebności oraz zahamowania możliwości potencjalnego rozprzestrzeniania choroby na kolejne kraje UE, czemu służyć mają rozwiązania zawarte w ww. projekcie rozporządzenia. Według badań, które dotyczą dynamiki rozprzestrzeniania się ASF wśród dzików, głównym czynnikiem decydującym o jego nasileniu jest gęstość ich populacji. Jej zmniejszenie - poprzez intensywny odstrzał – wpływa proporcjonalnie na zredukowanie liczby przypadków ASF. Zdaniem niektórych ekspertów z EFSA nie zasilanie środowiska dzików wirusem ASF z populacji świń, prowadzi po pewnym czasie do wygaszenia epizootii omawianej choroby w środowisku – do czego w obecnej sytuacji należy bezwzględnie dążyć.
 
Jednocześnie Ministerstwo Środowiska zapewnia, że nie istnieje ryzyko nadmiernego rozprzestrzeniania się wirusa ASF w głąb kraju w wyniku prowadzonych polowań, ponieważ obecnie dziki pozyskuje się jedynie w drodze polowań indywidualnych. Polowania zbiorowe rozpoczynają się zgodnie z obowiązującym prawem dopiero jesienią, gdy warunki atmosferyczne znacznie minimalizują przeżywalność wirusa. Ponadto w związku z faktem, że nie jest znana sytuacja epizootyczna ASF na Białorusi i Ukrainie - intensywny odstrzał dzików  (zarówno planowy jak i sanitarny) wzdłuż granicy z tymi krajami jest wykonywany co najmniej od roku i ma na celu m.in. powstrzymanie przenoszenia wirusa z tamtych terenów do Polski.
 
Wydłużenie okresu polowań na jelenie i daniele wynika z konieczności ograniczenia szkód w uprawach i płodach rolnych oraz w gospodarce leśnej, co nie jest możliwe w obecnie obowiązujących okresach polowań. Decyzja o zmianie rozporządzenia została podjęta na skutek licznych wystąpień rolników i organizacji rolniczych.


Tagi:
źródło: