Utrudnia to pracę gospodarstw rolnych, dezorganizując w znaczny sposób funkcjonowanie systemu dostaw zwierząt do ubojni oraz pracę służb weterynaryjnych. Szczególnie dotyczy to okresów świątecznych oraz weekendów, gdyż w takich okresach cześć placówek pocztowych, jak również inspektoratów weterynaryjnych nie jest czynna lub pracuje w ograniczonym zakresie.
Zakładając, że od pobrania próbki, do otrzymania jej wyników może minąć nawet 5 dni rolnikom w takich przypadkach pozostają jedynie 2 dni na zorganizowanie sprzedaży zwierząt. Ponadto w wielu powiatach po zgodę na przemieszczenie trzody należy udać się osobiście do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii położonego często w dużych odległościach od miejsca zamieszkania.
Zdaniem Zarządu KRIR należałoby jak najszybciej wprowadzić możliwość dokonywania wysyłek świń w oparciu o dwukrotne kontrole gospodarstw zgodnie z warunkami określonymi w § 4 ust. 2 pkt 2. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. z 2018 r. poz. 290, z późn. zm.). Dlatego też, 30 stycznia 2020 r. Zarząd KRIR wystąpił do MRiRW o wprowadzenie zmian w procedurach dotyczących wydawania wyników badań na ASF koniecznych do przemieszczania trzody chlewnej.
Ponadto w dobie powszechnego dostępu do Internetu, zdaniem samorządu rolniczego należałoby umożliwić rolnikom otrzymywanie drogą elektroniczną wyników badań przesyłanych z laboratoriów do Powiatowych Inspektoratów Weterynarii, jak również decyzji podjętych w tej sprawie przez Powiatowych Lekarzy Weterynarii.