PE zniósł cła na import z Ukrainy

Około 98% ceł, które ukraińscy producenci żelaza, stali, produktów rolnych oraz maszyn płacą obecnie na granicach UE, zostanie zlikwidowanych, zgodnie z propozycją, której Parlament Europejski udzielił swojego poparcia w czwartek. Te jednostronne działanie, ma pomóc podupadającej gospodarce Ukrainy, pozwalając ukraińskim producentom i eksporterom na oszczędności w wysokości 487 milionów euro rocznie.

PE zniósł cła na import z Ukrainy
- Parlament Europejski poparł europejską drogę Ukrainy, która może trwać wiele lat. To nasza pierwsza szansa, aby pokazać nasze poparcie w sposób materialny, pomagając Ukrainie podczas trwającego tam kryzysu gospodarczego, wobec zmniejszających się rezerw walutowych oraz wzrastającej presji ze strony Kremla - powiedział Paweł Zalewski (EPP, PL). Parlament Europejski poparł przygotowaną przez niego propozycję 531 głosami za, przy 88 głosach przeciw oraz 20 wstrzymujących się od głosu.
 
Jakie cła zostaną obcięte?
 
To jednostronne działanie odnoszące się do handlu, które ma obowiązywać od maja 2014 roku, usunie 94,7% taryf celnych UE, nakładanych obecnie na towary przemysłowe importowane z Ukrainy oraz zredukuje taryfy obowiązujące dla pozostałych z nich.
 
Zniesione zostanie również ponad 80% taryf celnych UE nakładanych na eksport produktów rolnych.
 
Niemniej jednak, UE ograniczy ilości produktów "wrażliwych", takich jak zboża, wieprzowina, wołowina i drób, które będą mogły być importowane bez cła, aby nie naruszyć interesów ich producentów na terenie UE.

Działanie jednostronne i ograniczone w czasie
 
Działania preferencyjne ze strony UE, nie będą wymagały od Ukrainy działań wzajemnych, polegających na usunięciu opłat celnych na towary importowane z UE, ale będzie wymagane utrzymanie tych ceł na dotychczasowym poziomie.
 
Import z Ukrainy do UE, będzie podlegał unijnym zasadom dotyczącym oznakowania kraju pochodzenia, a władze ukraińskie będą musiały zapewnić, że żadne towary z krajów trzecich, nie przenikną do UE przez Ukrainę, jako towary tam wyprodukowane.
 
Zasady te, pozwolą także na przywrócenie opłat celnych, jeśli napływ towarów importowanych z Ukrainy, mógłby zagrozić lub spowodować poważne trudności u producentów tego typu towarów na terenie UE.
 
Nowe przepisy dotyczące opłat celnych miałyby obowiązywać od dnia, kiedy zostaną ostatecznie przyjęte, do 1 listopada 2014 roku, lub do momentu, w którym umowa stowarzyszeniowa między UE a Ukrainą, zawierająca wszechstronne porozumienie o obustronnej liberalizacji handlu, wejdzie w życie.
 
Kolejne kroki

Propozycja przepisów musi zostać formalnie przyjęta przez Radę Unii Europejskiej. Catherine Ashton, odpowiedzialna za politykę zagraniczną UE, ogłosiła już jednak, że nowe zasady zaczną obowiązywać "w przeciągu kilku tygodni".


Tagi:
źródło: