Przyjęta w ubiegłym roku ustawa zakłada utrzymanie czystości i porządku w gminach. Budzi jednak sporo kontrowersji w większości regionów Polski.
Śmieciowa rewolucja, która wchodzi w życie w 2013 roku, nakłada na samorządy gmin obowiązek przeprowadzania przetargów na odbiór odpadów i gospodarkę pieniędzmi z pobieranych od mieszkańców opłat śmieciowych. Z kolei od firm wywożących śmieci oczekiwana jest odpowiednia jakość świadczonych usług.
Od 1 lipca 2013 roku poza objęciem wszystkich właścicieli nieruchomości systemem gospodarowania odpadami, zgodnie z ustawą, gminy zobligowane są również do:
-
nadzorowania gospodarowania śmieciami,
-
ustanowienia ich selektywnej zbiórki,
-
stworzenia punku zbiórki,
-
zapewnienia łatwego dostępu do miejsc, gdzie będzie prowadzona selektywna zbiórka zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego,
-
zapewnienie osiągnięcia odpowiedniego poziomu recyklingu
-
ograniczenia masy składowanych odpadów komunalnych i edukacji dotyczącej prawidłowego gospodarowania odpadami.
Wszystkie samorządy zostają jednocześnie zobowiązane do udzielania na bieżąco na stronie internetowej wszystkich informacji w zakresie gospodarki oraz corocznej analizy stanu gospodarki.
Co to oznacza dla zwykłych mieszkańców gmin? W bieżącym roku niezależnie od tego czy wyprodukowane w naszych gospodarstwach odpady wrzucimy do kosza na śmieci, przeznaczając je firmom wywozowym czy sami je zutylizujemy w dowolny sposób, zapłacimy tę samą stawkę. Przewiduje się, że będzie ona wyższa niż do tej pory i przekroczy 12 zł za osobę na miesiąc.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl foto:
sxc.hu