Nowelizacja ustawy o Agencji Rynku Rolnego

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Agencji Rynku Rolnego. Projekt zakłada, że każda dostawa produktów rolnych, z wyłączeniem sprzedaży bezpośredniej, przez: producentów rolnych, grupy producentów, organizacje producentów do pierwszego nabywcy, wymaga podpisania umowy.

Nowelizacja ustawy o Agencji Rynku Rolnego

Nowelizacja ustawy o Agencji Rynku Rolnego

Podstawowymi elementami takiej umowy są: cena do zapłaty za dostawę, ilość i jakość dostarczanych produktów, terminy dostaw, okres obowiązywania umowy, klauzule dotyczące rozwiązania umowy, szczegóły dotyczące płatności.

Stosowanie umów ma na celu zapewnienie odpowiedniej równowagi praw i obowiązków między poszczególnymi ogniwami w łańcuchu dostaw, w tym między przetwórcami a producentami produktów rolnych. Z jednej strony umowy zabezpieczają stałość dostaw niezbędnej ilości surowca o określonych parametrach na potrzeby przemysłu, z drugiej strony gwarantują producentowi otrzymanie zapłaty za dostarczony produkt, o ile spełni wszelkie warunki zawarte w umowie.


– Moim zdaniem, w dłuższej perspektywie, doprowadzi to do większej stabilizacji na rynkach rolnych. Ustawa daje rolnikom narzędzie wyznaczania ceny na swój produkt. To od rolników i ich zorganizowania się zależy czy ten instrument wykorzystają – powiedział po dzisiejszym głosowaniu w Sejmie minister rolnictwa Marek Sawicki. 

Ustawa przenosi też dotychczasowe kompetencje urzędów marszałkowskich do uznawania grup producenckich do Agencji Rynku Rolnego. W projekcie wskazano, że organem właściwym do uznawania organizacji producentów, ich zrzeszeń oraz organizacji międzybranżowych (na ich wniosek) są dyrektorzy oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego. Uznanie lub cofnięcie uznania nastąpi w drodze decyzji administracyjnej. Celem tworzenia organizacji producentów i ich zrzeszeń są m.in.: wzmocnienie pozycji producentów rolnych w łańcuchu marketingowym, koncentracja podaży, poprawa wprowadzania do obrotu, planowania i dostosowywania produkcji do popytu oraz optymalizacja kosztów produkcji i stabilizacja cen producenta.

Na wniosek posłów PSL oraz PiS Sejm zdecydował też o nie przekazywaniu do ministerstwa skarbu państwa spółki Elewarr, która zostanie w gestii Agencji Rynku Rolnego.

Za nowelizacją opowiedziało się 296 posłów. Przeciw było czterech, a 138 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawą zajmie się Senat.



Tagi:
źródło: