Kategorie
Zobacz również tu
-
Wielkanocny koszyk jakości IJHARS - PIECZYWO
2025-04-16
Poznaj produkty
-
Zamiatarka przemysłowa - Ronda
2011-05-13 -
DEUTZ - okno narożne
2011-12-13 -
Prasa rolująca McHale F5600
2012-01-23 -
Stord E2K-FC10MC1
2020-02-07
KRIR: Nie należy pozbawiać rolników indywidualnych dostępu do mechanizmu wycofywania owoców z rynku
Samorząd rolniczy wnioskuje o zmianę projektu rozporządzenia w sprawie realizacji zadań związanych z ustanowieniem dalszych tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw w związku z kontynuacją zakazu ich przywozu do Rosji i włączenie do pomocy rolników indywidualnych.

W związku z przedstawieniem przez MRiRW do konsultacji projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem dalszych tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw w związku z kontynuacją zakazu ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił o pozostawienie możliwości udziału w mechanizmie wycofywania owoców z rynku również rolnikom indywidualnym.
W ocenie izb rolniczych, pozbawienie indywidualnych sadowników możliwości uzyskania rekompensaty za jabłka, których sprzedaż okazała się niemożliwa, pomimo że w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia poinformowano, że wynika z przepisów UE, jest wysoce niesprawiedliwe i pozbawiło w sposób arbitralny i niesłuszny wiele gospodarstw rodzinnych możliwości przetrwania na rynku kolejnego trudnego roku. Spowoduje również naruszenie zasady konkurencyjności. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że kwietniowe przymrozki w wielu rejonach kraju doprowadziły do zniszczenia tzw. kwiatów królewskich, co nie rokuje dobrych zbiorów wysokiej jakości.
Przedstawione w uzasadnieniu do rozporządzenia argumenty tłumaczące pozbawienie rolników indywidualnych możliwości udziału w mechanizmie wycofania owoców z rynku nie są przekonujące dla rolników, którzy stają na granicy bankructwa na skutek embarga rosyjskiego a w roku 2017 spotęgowanych szkodami przymrozkowymi - przekonuje KRIR.
