Jak postępować, gdy klęska obniży plony?

Oczywiste jest, że wyniki produkcji rolnej w dużej mierze uzależnione są przebiegu pogody. Ryzyko wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych jest na stałe wpisane w zawód rolnika. Jednak niekiedy pogoda jest niesprzyjająca w tak wysokim stopniu, że mówimy o wystąpieniu klęski. Wśród zjawisk przybierających klęskowy charakter należy wymienić powódź, huragan, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, deszcz nawalny, grad czy suszę.

Jak postępować, gdy klęska obniży plony?
Aby zniwelować skutki nieprzewidzianego spadku dochodu należałoby zawczasu wykupić polisę ubezpieczeniową uwzględniającą przynajmniej te ryzyka, które mogą być najbardziej dotkliwe. Biorąc pod uwagę charakter działalności rolniczej, jej cykliczność i konieczność ponoszenia nakładów z dużym wyprzedzeniem w stosunku do czasu osiągnięcia przychodu, w Polsce obowiązują przepisy nakładające na rolników obowiązek ubezpieczenia przynajmniej połowy areału gospodarstwa z wyłączeniem powierzchni trwałych użytków zielonych. Aby koszt polisy nie był nadmiernym obciążeniem budżetu rolniczego, państwo stworzyło system dotacji do składek ubezpieczeniowych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w maksymalnej wysokości 65%.
 
Niezależnie od tej formy pomocy, każdy rolnik poszkodowany przez niekorzystną aurę może skorzystać z pomocy państwa z przeznaczeniem na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych, która to pomoc jest udzielana w formie niskooprocentowanych kredytów. Warunki ubiegania się o tę formę wsparcia określają z jednej strony przepisy unijne, z drugiej zaś krajowe. Najważniejszym polskim aktem prawnym w tym zakresie jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 roku w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa. Rozporządzenie szczegółowo określa także inne formy wsparcia rolnictwa i warunki udzielania pomocy. Między innymi na mocy tego rozporządzenia wojewodowie powołują tzw. komisje klęskowe, których efektem pracy jest protokół oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym.
 
Jaki jest tok postępowania w przypadku wystąpienia „klęskowego" zjawiska atmosferycznego? Przede wszystkim rolnik powinien jak najwcześniej dokonać lustracji dotkniętych kataklizmem plantacji i natychmiast zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupił polisę. Pośpiech ten jest wymuszony zapisami ogólnych warunków ubezpieczenia, które najczęściej stanowią, że szkodę należy zgłosić najpóźniej w ciągu kilku dni od jej wystąpienia. Przekroczenie tego terminu skutkuje najczęściej odmową wypłaty odszkodowania. Niezależnie od faktu posiadania polisy ubezpieczeniowej, każdy rolnik zamierzający skorzystać z pomocy państwa określonej w wyżej wymienionym rozporządzeniu powinien uszkodzenie plantacji czy upadki zwierząt wywołane klęską zgłosić do urzędu gminy. W województwie wielkopolskim każda gmina przyjmuje własny sposób dokonania zgłoszenia. Najczęściej polega ono na wypełnieniu stosownego formularza zawierającego informacje o wnioskodawcy i jego gospodarstwie, które są konieczne do przygotowania protokołu. Następnie wójt, burmistrz, czy prezydent miasta powiadamia wojewodę o wystąpieniu klęski i przekazuje zgłoszenia do komisji klęskowej. Zadaniem komisji jest dokonanie lustracji i sporządzenie protokołu szacowania szkód. Jeżeli łączne straty w gospodarstwie są wyższe niż 30% jego średniej produkcji wieloletniej, protokół wymaga akceptacji wojewody.
 
Choć przepisy w tym wypadku nie określają terminu zgłoszenia wystąpienia szkody, należy mieć świadomość, że komisja musi dokonać lustracji przed zbiorem uszkodzonej uprawy i w przypadku wystąpienia klęski o rozległych rozmiarach, a taką jest tegoroczna susza. Przy zbyt późnym zgłoszeniu komisja może po prostu nie zdążyć dokonać lustracji przed planowanym przez rolnika zbiorem. A przepisy stanowią, że na sporządzenie protokołu komisje mają aż 60 dni od zgłoszenia.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: