Ponownie pragnę wyjaśnić, że zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 702/2014 z dnia 25 czerwca 2014 r. uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 193 z 01.07.2014, str. 1) regulującego m.in. warunki udzielania pomocy publicznej na wyrównanie szkód spowodowanych przez niekorzystne zjawisko klimatyczne porównywalne do klęski żywiołowej tj. niekorzystne warunki pogodowe, takie jak: mróz, burza i grad, lód, ulewny lub długotrwały deszcz lub poważna susza, które niszczą ponad 30% średniej produkcji wyliczonej na podstawie:
-
produkcji z ubiegłych trzech lat; lub
-
średniej z trzech lat opartej na okresie pięciu ubiegłych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej.
A zatem nie ma możliwości odstąpienia od zasady szacowania wysokości szkód w odniesieniu do całej produkcji rolnej w danym gospodarstwie rolnym.
Informuję również, że nie znajduje uzasadnienia w przypadku suszy dalsze udzielanie pomocy w formule pomocy de minimis, gdy szkody wynoszą do 30% średniej rocznej produkcji rolnej gdyż limit krajowy jest niewystarczający, aby udzielić pomocy wszystkim poszkodowanym producentom rolnym w ciągu roku i jednocześnie ogranicza możliwość uruchomienia tej pomocy w przypadku nagłych, wyjątkowych okoliczności np. ograniczeń handlowych czy epidemii itp. Trzyletni limit krajowy pomocy de minimis w rolnictwie dla Polski wynosi 295 932 125 euro podczas gdy w związku z ubiegłorocznymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi producenci rolni złożyli wnioski o udzielnie pomocy, o której mowa o której mowa w § 13v rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.) w formule pomocy de minimis na kwotę ponad 600 mln zł.
W kwestii potencjalnych problemów z zakładaniem profilu zaufanego - informuję, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił się do Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Dyrektorów wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego z prośbą o udzielenie pomocy producentom rolnym w zakładaniu profilu zaufanego, który jest niezbędny do uzyskania dostępu do ww. aplikacji.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że uwzględniając zgłoszone uwagi warunkiem otrzymania pełnej kwoty pomocy jest ubezpieczenie 50% powierzchni upraw od ryzyka suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarczych.