Zdaniem europosłów, na powierzchni 10-30 hektarów powinno się stosować nie 3 lecz 2 uprawy, przy czym żadna z upraw nie może zajmować areału większego niż 80% obszaru rolnego. Natomiast gospodarstwa liczące powyżej 30 hektarów z wyłączeniem północnej części Skandynawii, powinny uprawiać przynajmniej 3 gatunki roślin, ale główna uprawa nie może zajmować więcej jak 75% areału.
Jeśli chodzi o obszar nastawiony na ekologię to gospodarze powinni na niego przeznaczyć nie 7% lecz przynajmniej 3% w pierwszym roku, gdzie powierzchnia upraw wynosi więcej jak 10 ha. Pojawiły się także pomysły by zaliczyć do tego areału ziemie, na których rośnie roślinność wysokobiałkowa, żywopłoty, kamienne płoty czy rowy. Ponadto na tych terenach istniałaby możliwość prowadzenia zasiewów,, ale bez stosowania sztucznych nawozów czy innych środków chemicznych.
Według założeń, do roku 2016 obszar przeznaczony pod ekologię powinien zostać zwiększony do 5%, a do końca marca 2017 roku Komisja Europejska powinna przedstawić projekt zwiększenia tego areału do 7% od 2018 roku.