Bilans w produkcji mięsa na świecie w kolejnych 10 latach może być coraz bardziej napięty. Taki stan rzeczy jest ściśle związany z prognozowanym niższą dynamiką wzrostu produkcji głównie mięsa drobiowego i równocześnie stale rosnącym zapotrzebowaniem na białko pochodzenia zwierzęcego.
FAO i OECD w swoim najnowszym raporcie przewidują, że tempo produkcji mięsa, które do tej pory kształtowało się na poziomie ok. 2,3% rocznie, w przeciągu następnych 10 lat wyhamuje do 1,6%.
Spadek ten jest w dużej mierze spowodowany obniżeniem tempa wzrostu produkcji mięsa drobiowego z 3,9% w poprzedniej dekadzie do 1,9% do 2022 roku. Jest to istotny czynnik, który może wpłynąć na równowagę popytowo-podażową na rynku. Warto przy tym zaznaczyć, że do 2022 r. 80% przyrostu produkcji będzie miało prawdopodobnie miejsce w krajach rozwijających się. Zmiany te wpłyną na funkcjonowanie rynków mięsa drobiowego i czerwonego.
Mięso drobiowe, ze względów ekonomicznych oraz odżywczych, staje się coraz bardziej popularnym źródłem białka zwierzęcego. Wobec rosnącej liczbie ludności, rozwijającej się klasie średniej, która spożywa więcej mięsa, a także przy oczekiwanym wyhamowaniu dynamiki wzrostu produkcji, te czynniki mogą wpłynąć na stopniowe umacnianie się cen mięsa drobiowego na świecie.
Z kolei w porównaniu do mięsa czerwonego przez ostatnie sześć lat można było obserwować wysokie ceny paszy na rynku, jak również coraz większe ograniczenia w dostępie do ziemi i wody potrzebnej do chowu. Wywierało to presję na marże producentów mięsa i często doprowadzało do zmniejszenia wielkości stad. W rezultacie przyczyniło się to do spowolnienia wzrostu produkcji.
Można zatem oczekiwać, że w kolejnych latach czynniki te wpłyną prawdopodobnie na utrzymanie się wysokich cen wołowiny na rynku, jednak wysokie ceny i poprawa rentowności produkcji mogą stopniowo zachęcić producentów do zwiększenia produkcji, co może spowodować spadki cen w dłuższym okresie. W przypadku rynku wieprzowiny prognozowane jest umocnienie się cen w krótkim czasie, następnie obniżki przez okres kilku lat i odbicie bliżej 2022 roku.
FAO i OECD przewidują również, że do 2022 r. powinien nastąpić wyraźny wzrost eksportu mięsa wynoszący około 19%, w tym głownie drobiu i wołowiny. Jak podaje FAO, jedną trzecią tego przyrostu stanowić będzie eksport z USA. Producenci z tego kraju pracują cały czas nad strategią zdobywania rynków rozwijających się i sukcesywnie rozbudowują produkcję.
Niemniej jednak rola UE w handlu międzynarodowym mięsem, głównie przez rosnące koszty produkcji i pogarszającą się pozycję konkurencyjną na rynku światowym, będzie stopniowo maleć.