Najbliższa seria kukurydzy wyceniona została na 162,25 eur/t, po spadku tygodniowym o 2,25 eur/t (-1,4%). Majowa seria pszenicy potaniała w ciągu tygodnia o 1,75 eur/t do 163 eur/t, a rzepak stracił w tym czasie 3,25 eur/t i kosztował w piątek 346,25 eur/t. Unijny rynek rzepaku cierpi z powodu importu argentyńskiego biodiesla, co widać na przykładzie zamknięcia produkcji w zakładzie ADM w Moguncji (Niemcy). Pszenica zaś jest niekonkurencyjna w konfrontacji z rosyjskimi dostawcami, a kolejne prognozy pokazują coraz to niższy eksport w tym sezonie.
Giełda w Chicago:
Jeszcze przed godziną 16 w piątek amerykańskie kontrakty na zboża i kompleks sojowy traciły ponad 1%. W końcówce sesji śruta sojowa i pszenica odbiły mocno w górę, zamieniając przeceny na ponad 1% wzrost - pszenica i blisko 3% - śruta sojowa. Na lekkim plusie dzień zamknęła kukurydza, a soja zbliżyła się do poziomu z czwartkowego zamknięcia. W skali tygodnia amerykańskie zboża i soja odnotowały 1,5-2,0% spadek, ale śruta sojowa podrożała 1,3%.
Najnowsze prognozy pogody zapowiadają mniej, niż wcześniej oczekiwano, opadów deszczu na suchych równinach USA. Zapewniło to w piątek wsparcie dla notowań pszenicy. Tygodniowe zamówienia na pszenicę (USA) były zgodne z oczekiwaniami i wyniosły 400 tys. ton.
Kontrakty na soję zakończyły piątek niewielkimi stratami pod presją rosnącego sporu handlowego między Chinami a USA, ale też w oczekiwaniu na rekordowe zasiewy soi w USA tej wiosny. Tygodniowe zamówienia eksportowe na soję wyniosły 0,9 mln ton i były w dolnym zakresie oczekiwań rynkowych.
Tygodniowa sprzedaż eksportowa kukurydzy w USA była solidna (1,5 mln ton), ale w dolnym zakresie oczekiwań rynkowych. Już w czwartek USDA opublikuje raport na temat intencji zasiewów, który powinien zapowiedzieć mniejszy (niż rok temu) areał amerykańskiej kukurydzy. Stanowi to (obok cięć produkcji w Ameryce Południowej) wsparcie dla notowań dla kukurydzy.
W ubiegłym tygodniu swoje najnowsze prognozy dla rynku zbóż i soi opublikowała Międzynarodowa Rada Zbożowa. IGC podniosła globalną produkcję i zapasy pszenicy w tym sezonie (w obu przypadkach do rekordowych wielkości), ale obniżyła dla kukurydzy i soi.
Czytaj dalej na następnej stronie...