Partner serwisu Produkcja roślinna
Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Pompa Viscomat DC 60
2013-12-13 -
Produkty energetyczne dla bydła
2016-04-21 -
Ładowarka teleskopowa JCB 520-40 AGRI
2020-05-22
Susza rolnicza. Najbardziej zagrożone zboża jare
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, zgodnie z wymogami Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (3064 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, rzepaku i rzepiku, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin strączkowych.
Najwyższe wartości KBW (poniżej -50 mm) odnotowano w Polsce w południowych obszarach Małopolski oraz Podkarpacia.
W rozpatrywanym okresie sześciodekadowym wartości KBW na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania uległy znacznemu obniżeniu. Średnio dla kraju wartości KBW względem poprzedniego okresu były niższe o 29 mm.
Tegoroczny maj pod względem termicznym należy sklasyfikować jako stosunkowo chłodny. Najwyższa temperatura powietrza wystąpiła w południowo-zachodniej części Polski, osiągając 13-13,5°C. Na przeważającym obszarze kraju notowano temperaturę od 12 do 13°C. Najchłodniej było na północy kraju w tych rejonach temperatura powietrza wynosiła od 10 do 12°C.
W czerwcu najniższą temperaturę powietrza notowano na północy kraju. Natomiast najwyższą temperaturę notowano w południowych obszarach Polski. Na Pojezierzu Pomorskim notowano poniżej 15°C. Na Pojezierzu Mazurskim, Nizinie Podlaskiej i Wielkopolskiej oraz na Ziemi Lubuskiej temperatura powietrza wynosiła od 15,5°C do 16,5°C. Na Wyżynach Polskich, Nizinie Śląskiej i Mazowieckiej notowano temperaturę od 16,5°C do 17,5°C. Natomiast najwyższą temperaturę (powyżej 17,5°C) notowano w Kotlinie Sandomierskiej oraz w okolicach Krakowa i Opola.
W pierwszej dekadzie lipca najniższą temperaturę powietrza notowano w północnych oraz północno - wschodnich rejonach Polski. Natomiast najwyższą temperaturę tego miesiąca notowano w południowo-zachodnich obszarach kraju. Na pobrzeżu Bałtyku oraz na Żuławach notowano temperaturę poniżej 18,5°C. W południowej części Pojezierza Pomorskiego, na Pojezierzu Mazurskim, Nizinie Podlaskiej temperatura powietrza wynosiła od 18,5°C do 19,5°C. Na Wyżynach Polskich zanotowano temperaturę od 19,5°C do 21°C. Natomiast najwyższą temperaturę (powyżej 21,5°C) notowano na Ziemi Lubuskiej i na Nizinie Śląskiej.
W maju opady atmosferyczne były bardzo zróżnicowane. Niskie opady wystąpiły na dużym obszarze w zachodniej i środkowej części kraju. Najniższe opady wystąpiły zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej w Wielkopolsce oraz na Kujawach, nawet poniżej 20 mm co stanowiło na tych terenach ok. 40% normy wieloletniej. Na znacznej powierzchni kraju opady również były małe, wynosiły od 20 do 40 mm (tj. 40-80% normy). Natomiast na wschodzie kraju opady były znacznie większe od 80 do 120 mm, stanowiące 120-200% normy wieloletniej. Najwyższe opady odnotowano na Wyżynie Lubelskiej, we Wschodnich i Zachodnich Beskidach, na Podhalu oraz w Tatrach, od 100 do powyżej 220 mm.
Opady atmosferyczne tegorocznego czerwca charakteryzowały się bardzo dużym zróżnicowaniem na terenie kraju. Stosunkowo wysokie opady występowały w południowo - zachodniej oraz w północnej części Polski od 60 do 90 mm, a miejscami nawet przekraczały 90 mm. Natomiast stosunkowo małe i bardzo małe opady notowano we wschodniej a zwłaszcza w północno wschodniej i południowo wschodniej części kraju oraz w pasie Nizin Środkowopolskich od poniżej 20 mm do 40 mm.
W pierwszej dekadzie lipca na przeważającym obszarze kraju wystąpiły stosunkowo niskie opady (od 10 do 20 mm). Nieco większe opady od 20 do 40 mm opady wystąpiły w na Ziemi Lubuskiej oraz w północnej części województwa warmińsko mazurskiego. Większe opady powyżej 50 mm notowano jedynie w południowo-wschodnich rejonach województwa Podkarpackiego.
Na terenie całego kraju w dalszym ciągu występuje duży deficyt wody. Brak wody dla roślin uprawnych przejawia się we wszystkich monitorowanych uprawach znaczną obniżką plonów. Należy też stwierdzić, że w rozpatrywanym okresie sześciodekadowym występowały bardzo wysokie wartości ewapotranspiracji Ostatnie wyniki dotyczące zagrożenia suszą świadczą, że są one spowodowane w dużej mierze przez bardzo wysoką ewapotranspirację, wynoszącą średnio dla kraju 225 mm a miejscami osiągając nawet ok. 250 mm.