| Autor: redakcja1

Rośnie popularność roślin strączkowych. Dopłaty, odmiany, uprawa roślin strączkowych

Uprawa roślin strączkowych była dotychczas stosunkowo mało popularna. W ciągu ostatnich 25 lat nastąpiły jednak pozytywne zmiany i sukcesywny wzrost ich uprawy.

Rośnie popularność roślin strączkowych. Dopłaty, odmiany, uprawa roślin strączkowych
Stosowanie uprawy pasowej daje taką możliwość, ponieważ siew i zabiegi agrotechniczne z tym związane są dokonywane za jednym przejazdem, gdy tylko pozwolą na to warunki polowe. Daje to dużo więcej możliwości na dotrzymanie optymalnego terminu siewu. Przy ocenie ekonomicznej konkurencyjności roślin bobowatych w stosunku do roślin zbożowych i rzepaku rolnicy często zapominają uwzględnić dodatkowe korzyści wynikające z uprawy tych pierwszych. Rośliny strączkowe posiadają zdolność do biologicznego wiązania azotu. Przykładowo łubin żółty potrafi związać biologicznie 100-140 kg na ha, a z plonem wynosimy tylko około 70% reszta pozostaje w glebie pod rośliny następcze. Ten symbiotycznie związany azot jest wykorzystywany w 100%, natomiast azot wysiewany w formie mineralnej rośliny wykorzystują w 50-60%, reszta ulega wypłukaniu, przemieszczeniu się w głębsze warstwy gleby oraz ulotnieniu. Nie bez znaczenia jest nieuwzględniany przeważnie w kalkulacjach wpływ następczy roślin bobowatych na glebę i plonowanie roślin uprawianych po nich. Uprawa roślin strączkowych powoduje min. meliorowanie gleby, poprawę jej struktury, pobieranie i przemieszczanie składników z głębszych warstw gleby tak, aby były dostępne np. dla roślin zbożowych no i oczywiście wzbogacenie gleby w łatwo przyswajalny azot dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi asymilującymi wolny azot z powietrza.

Dopłaty do roślin strączkowych

Zainteresowanie uprawą roślin strączkowych i ich ekonomika uprawy wzrasta w związku z realizacją programów rolno-środowiskowych, rozwojem integrowanego i ekologicznego systemu produkcji w ramach funkcjonującej WPR. Wsparcie związane z produkcją obejmuje szereg rocznych płatności i jest przyznawane w granicach określonych limitów ilościowych oraz oparte na ustalonych powierzchniach.
 
Od 2017 r. wprowadzono zmiany w zasadach przyznawania płatności do roślin wysokobiałkowych. Będzie przysługiwać płatność do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno do powierzchni uprawy: łubinu białego, łubinu wąskolistnego, łubinu żółtego, soi zwyczajnej, bobiku oraz grochu siewnego, w tym peluszki (z wyłączeniem grochu siewnego cukrowego i grochu siewnego łuskowego), jeżeli dokonano zbioru ziarna. Płatność ta przysługuje również w przypadku uprawy tych roślin w formie mieszanek, z wyłączeniem mieszanek z roślinami innymi niż wymienione. Jak zaznaczają eksperci z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, również będzie przysługiwała płatność do powierzchni upraw roślin pastewnych do powierzchni uprawy: esparcety siewnej, komonicy zwyczajnej, koniczyny białej, koniczyny białoróżowej, koniczyny perskiej, koniczyny krwistoczerwonej, koniczyny czerwonej, lędźwianu, lucerny siewnej, lucerny mieszańcowej, lucerny chmielowej, nostrzyka białego, seradeli uprawnej oraz wyki kosmatej i wyki siewnej, jeżeli rośliny te nie zostały wprowadzone do gleby jako świeża masa roślinna (zielony nawóz). Płatność przysługuje również w przypadku upraw tych roślin w formie mieszanek oraz w przypadku upraw tych roślin w formie mieszanek z roślinami kwalifikującymi do płatności do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno. W przypadku wyki siewnej i wyki kosmatej płatność przysługuje także do uprawy tych roślin z rośliną podporową. Nie ma określonej maksymalnej powierzchni uprawy, ale do pierwszych 75 ha stosowana będzie wyższa stawka płatności. Nie jest wymagane zawarcie umowy.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: