Użycie preparatu, który w swym składzie zawiera glifosat spowoduje powstrzymanie parowania chwastów. Dodatkową zaletą użycia herbicydu jest wytworzenie się mulczu, który ochroni glebę. Istotne jest, by walki z chwastami nie przeprowadzać w ostatniej chwili przed rozpoczęciem zabiegów mechanicznych.
Najistotniejszym celem w tym okresie jest zyskanie dodatkowego czasu na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych prac. Warto stosować preparaty zawierające szybko działającą formulację substancji aktywnej. Użycie takich innowacyjnych herbicydów daje nam możliwość przeprowadzenia uprawy mechanicznej już po dwóch dniach od wykonania zabiegu, jeśli na polu występują chwasty jednoroczne oraz samosiewy zbóż i rzepaku lub też pięciu, gdy mamy do zwalczenia perz i inne gatunki chwastów wieloletnich.
Kiedy mamy do czynienia z uprawą zbóż w monokulturze, szczególnie w przypadku siewu pszenicy po pszenicy, niezbędne jest rozbicie połączenia między przedplonem, a uprawą następczą. Takie działanie ogranicza przedostawanie się patogenów glebowych z korzeni samosiewów na korzenie nowo posianej pszenicy. Szybko działający glifosat skutecznie niszczy korzenie samosiewów przed siewem pszenicy.
Pamiętać należy, by przy uprawie ścierniska nie używać słabej jakości preparatów do walki z chwastami, gdyż nieskuteczny zabieg nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Gdy po oprysku spadnie deszcz lub gdy zastosowana ilość substancji aktywnej okaże się być zbyt mała, nie będziemy mieli czasu na wykonanie zabiegu korygującego. Trzeba zatem stosować skuteczne, sprawdzone preparaty, które działają w dużym zakresie temperatur, a opady atmosferyczne, które mogą wystąpić kilka godzin po wykonaniu zabiegu nie obniżają jego skuteczności.