Wysiew mieszanki międzyplonowej można wykonać siewnikiem rzędowym po uprzedniej uprawie gleby lub po przedplonach takich jak żyto czy pszenica w dniu zbioru jako siew bezpośredni w ściernisko. Jeżeli pole pod międzyplon jest zaorane, w następnym plonie głównym orkę można pominąć. Zastosowanie wałów uprawowych w połączeniu z rozsiewaczem lub siewnikiem rzędowym może być również przydatne i efektywne. Decydujące są równomierne, płytkie umieszczenie materiału siewnego w dobrze wtórnie ubitą glebę.
Ilości wysiewu gotowych mieszanek międzyplonowych są skalkulowane dla optymalnego podłoża i optymalnego terminu siewu i powinny być koniecznie przestrzegane ze względu na różne zachowanie konkurencyjności zawartych w mieszaninie nasion. Tylko w niesprzyjających warunkach takich jak: niedostateczne przygotowanie gleby lub opóźniony termin siewu można zwiększyć ilości wysiewanych nasion.
W mieszankach z dużą ilością roślin strączkowych jest zalecana do wsparcia rozwoju początkowego dawka startowa azotu w postaci gnojowicy lub resztek pofermentacyjnych lub nawozów mineralnych w ilości 20-30 kg/ha. W siewie bezpośrednim lub płytkim mulczowaniu dawka azotu powinna być zwiększona do 30-50 kg/ha. Dalsze zaopatrzenie międzyplonu w azot następuje przez same rośliny motylkowate.
Należy pamiętać, iż przy wczesnym wysiewie i pod wpływem stresowych warunków (w szczególności podczas suszy) może nastąpić przedwczesne tworzenie nasion u niektórych gatunków roślin (gryka, gorczyca biała, rzodkiew oleista, facelia). W tych przypadkach, aby zapobiec dojrzewaniu nasion, zalecane jest mechanicznie lub chemicznie zatrzymanie ich wzrostu (w użytkowaniu EFA zwrócić uwagę na przepisy zazielenienia). Należy koniecznie przestrzegać zaleceń stosowania herbicydów w przedplonie. Świeżego odrostu, późną jesienią, zasadniczo nie należy przerabiać od razu z glebą. Pozostawione na zimę mieszanki wskazane jest na koniec wegetacji zwałować, zmulczować lub zmiażdżyć, umożliwia to ich bezpieczne wymrożenie, a na wiosnę równomierne przerobienie.
Zrozumienie znaczenia i docenienie uprawy międzyplonów oraz prawidłowa ich agrotechnika przyczynią się do podniesienia efektywności i rentowności produkcji roślinnej w gospodarstwie.