Partner serwisu Produkcja roślinna
Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny na stacjach paliw ustabilizowały się
2024-10-30 -
Unijna produkcja mięsa
2024-10-30
Poznaj produkty
-
ŚWIDER DO ŁUPAREK FI 107 mm HARTOWANY
2012-05-31 -
Hale do woltyżerki - lonżowniki
2015-04-20 -
FOR BUG - aerozol, pianka
2014-02-14
2014-07-20
| Autor: redakcja6
Nawałnice w lubuskim zniszczyły rzepak. Wojewoda deklaruje pomoc
W ubiegłym tygodniu północną część województwa lubuskiego nawiedziły burze z nawałnicami, które zniszczyły uprawy rzepaku w okolicach Dobiegniewa i Strzelca Krajeńskiego oraz innych częściach tego regionu. Wnioski o oszacowanie strat już dziś można składać do samorządów gminnych i miejskich.
Burze, które przeszły przez województwo lubuskie w drugim tygodniu lipca spowodowały zniszczenie aż 20% upraw rzepaku. Wojewoda lubuski przypomina zatem o możliwości składania wniosków o oszacowanie strat. Każdy dokument zostanie rozpatrzony, a najbardziej poszkodowanym będzie przyznanie odszkodowanie za wyrządzone straty.
Wnioski mogą dotyczyć nie tylko rzepaku, ale także wszystkich płodów rolnych, które ucierpiały w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, takich jak: burze, gradobicia, deszcz nawalny, susza, powódź, osunięcia ziemi, lawina czy też przymrozki wiosenne i złe przezimowanie.
Dokumenty należy składać u wójta, burmistrza lub prezydenta. W odpowiedzi na wniosek gospodarza, władze samorządowe występują z pismem do wojewody o powołanie komisji, która będzie miała na celu ustalenie szkód powstałych w gospodarstwie.
Powołana przez wojewodę komisja po oględzinach, ustala wysokość szkód w ciągu dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia przez gospodarza zniszczenia, nie później jednak niż:
- do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji, lub
- w terminie 12 miesięcy od ustąpienia wody umożliwiającego komisji rozpoczęcie szacowania szkód – w przypadku szacowania szkód w budynkach lub drzewach owocowych spowodowanych przez powódź, lub
- do dnia 31 października danego roku, jeżeli ujemne skutki przezimowania wystąpiły do 30 kwietnia tego roku albo do dnia 31 października roku następującego po roku, w którym w grudniu wystąpiły ujemne skutki przezimowania – w przypadku szacowana szkód w drzewach owocowych spowodowanych ujemnymi skutkami przezimowania. Natomiast od chwili oszacowania szkody komisja ma 30 dni, aby sporządzić protokół i złożyć go wojewodzie.
Złożone dokumenty są weryfikowane pod względem merytorycznym. W przypadku, gdy wielkość zniszczeń przekroczy 30% średniej rocznej produkcji, wojewoda potwierdzi szkodę i przekaże odszkodowanie gospodarzom za pośrednictwem gmin.
źródło: Gospodarz.pl/lubuskie.uw.gov.pl, foto:
sxc.hu