| Autor: redakcja1

Zagrożenie suszą upraw rzepaku i buraków cukrowych. Najgorzej w Wielkopolsce

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, zgodnie z wymogami Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (3064 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: rzepaku i rzepiku oraz buraka cukrowego.

Zagrożenie suszą upraw rzepaku i buraków cukrowych. Najgorzej w Wielkopolsce

W drugiej dekadzie września również notowano bardzo zróżnicowane opady atmosferyczne. Wysokie opady, podobnie jak w pierwszej dekadzie tego miesiąca, wystąpiły w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego, wyższe opady notowano też w północno-wschodniej części kraju oraz na dużym terytorium Polski południowo-wschodniej, od 20 do ponad 50 mm. Najniższe opady poniżej 10 mm odnotowano w Wielkopolsce, w południowej części Niziny Śląskiej oraz na Podlasiu.
 

Tak jak w pierwszych dwóch dekadach września również w trzeciej dekadzie notowano bardzo duże zróżnicowane na terenie kraju pod względem wielkości opadów atmosferycznych. Zdecydowanie największe opady od 40 do ponad 50 mm odnotowano w południowo-wschodnim terytorium kraju. Stosunkowo duże opady notowano również we wschodnich rejonach Polski wynoszące od 10 do 40 mm. Na pozostałym obszarze kraju notowano niewielkie opady wynoszące poniżej 5 mm.

Obecna sytuacja pogodowa sprawia, że pomimo dużej suszy glebowej zasoby wody w glebie były na tyle wystarczające, że posiany rzepak wzszedł. Jednakże obserwowane są znaczne ubytki we wschodach jak również trzeba stwierdzić, że są one bardzo nierównomierne. Dalszy okres z małymi opadami może pogorszyć sytuację na tyle, że przed zimą rośliny nie wykształcą dobrej rozety z 8-10 liśćmi a szyjka korzeniowa nie osiągnie średnicy 10 mm, co spotęguje dalsze straty w plonach tych upraw.

 

Występujące warunki pogodowe sprawiły, zwłaszcza we wschodnich i południowo –wschodnich rejonach kraju polepszenie warunków wilgotności gleb, ale niestety poprawa tych warunków jest niezbyt duża dla uprawy buraka cukrowego. Niekorzystne warunki w wegetacji roślin w poprzednich okresach są na tyle duże, że obecna sytuacja pogodowa nie jest już w stanie spowodować znacznego wzrostu plonu tych upraw.



Tagi:
źródło: