Dawki nawozów dobiera program komputerowy

Wydajność w gospodarstwie jest najważniejsza – twierdzi Pan Patryk, rolnik z województwa opolskiego. A jednym z kluczowych elementów, aby tę wydajność poprawić, jest posiadanie odpowiednich informacji i wiedzy oraz zastosowanie ich w praktyce. Jak to zrobić bez sterty dokumentów i tracenia czasu? Rolnik z Opolszczyzny ma na to sposób.

Dawki nawozów dobiera program komputerowy
Na gospodarstwie rolnym. Foto: Renata Struzik


Na obliczenia – prosta metoda

Aby jednak dobrze dobrać dawki nawozów, czy środków ochrony roślin oraz obliczyć wydajność danego pola i zbilansować wydatki, trzeba nie tylko badać glebę. Warto też wiedzieć, co, kiedy, w jakiej ilości zostało zastosowane, jaki plon był zebrany i jak przedstawia się bilans zysków i strat. A najlepiej – zrobić to szybko, bez przeglądania sterty papierów. I na to Pan Patryk znalazł sposób jakieś dwa lata temu.


- Korzystam z programu do prowadzenia dokumentacji online. Są tam karty pola, odpowiednie wykresy, wszystko jest takie przejrzyste. Widać, jaki jest areał i struktury zasiewów, są zestawione wszystkie zastosowane środki, nawozy i ich ceny, są informacje, kiedy były opryski wykonane i na co. Ja wpisuję, że danego dnia były wykonane zabiegi, a program to systematycznie dokumentuje - podkreśla rolnik z Żelaznej. - Jak sobie wybiorę zastosowany środek i dawkę, to program sam mi pomnoży cenę za litr przez areał. Dzięki temu wiem, jakie mam koszty np. na areale 22 hektarów rzepaku. I wtedy mogę porównać dane z różnych lat i różnych pól i stwierdzić, że np. następnym razem warto lepiej zbilansować dawkę, bo np. koszty są za duże – wyjaśnia.

365FarmNet, bo o nim mowa, to program do prowadzenia dokumentacji w gospodarstwie. Bezpłatna wersja podstawowa, w której mamy możliwość prowadzenia karty pól – Poza wyżej wymienionymi opcjami, program na podstawie wprowadzanych danych sam oblicza poniesione na danym polu koszty, czy zyski, mamy tam dostęp m.in. do pogody lokalnej dla naszego pola czy możliwość zlecania wykonania zabiegów w gospodarstwie. Oczywiście, jeśli jest taka potrzeba, można też rozszerzyć wersję podstawową o konkretne, dodatkowe moduły, np. planowanie płodozmianu i odmian, czy zarządzanie stadem hodowlanym. Opłata jest zależna od wielkości gospodarstwa, ilości użytkowników oraz warianty/moduły na jakie się zdecydujemy. Aby sprawdzić działanie programu, wystarczy zarejestrować się na stronie www.365farmnet.pl.



Tagi:
źródło: