W dniach 6-9 maja br. w Centralnym Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu odbyły się XI warsztaty EPPO w sprawie protokołów diagnostycznych dotyczących organizmów grzybowych i grzybopodobnych połączone z XV corocznym spotkaniem członków Europejskiej Sieci Mikologów (European Mycological Network), którzy reprezentują większość rządowych laboratoriów fitosanitarnych EU pracujących z organizmami kwarantannowymi.
7 maja odbyły się warsztaty EPPO, którym przewodniczyła Pani Françoise Petter, zastępca dyrektora EPPO, a uczestnikami byli członkowie EMN. Przedmiotem spotkania było wprowadzenie ostatecznych poprawek do nowych protokołów diagnostycznych nt. Fusarium foetens i Phytophthora kernoviae oraz dyskusja nad projektem protokołu dotyczącego Chalara fraxinea. Ponadto, uczestniczy spotkania uzgodnili na podstawie przeglądu najnowszej literatury, które z opublikowanych protokołów powinny być w najbliższej przyszłości przedmiotem rewizji i poprawek, a które są nadal aktualne.
W dniach następnych, przy aktywnym udziale Pani Françoise Petter odbyło się coroczne spotkanie członków EMN. Tradycyjnie, spotkaniu przewodniczyła Pani Martine Maes, sekretarz Pan Roger Cook oraz pomysłodawca i założyciel EMN Pan Hennie van Kestern. Członkowie EMN reprezentujący 19 laboratoriów fitosanitarnych UE przedstawili interesujące prezentacje, w tym wcześniej niepublikowane m.in. dotyczące wykrycia nowych patogenów grzybowych i grzybopodobnych oraz opracowania nowych i zmodyfikowanych technik badawczych. Ponadto, w trakcie prezentacji i dyskusji zwrócono uwagę na niezwykle ważną rolę, jaką odgrywają w diagnostyce fitosanitarnej internetowe bazy danych, takie jak: baza EPPO i Q-Bank.
W ramach spotkania EMN odbyły się również obrady podsumowujące wyniki badań walidacyjnych kilku technik badawczych stosowanych do wykrywania i identyfikacji grzyba Gibberella circinata. Badania te zostały przeprowadzone przez członków EMN w ramach projektu EUPHRESCO.
Spotkanie mikologów europejskich należy uznać za owocne nie tylko ze względu na merytoryczne dyskusje, interesujące i ważne dla diagnostyki mikologicznej prezentacje oraz informacje, ale również ze względu na osobisty kontakt mikologów z różnych krajów UE. Tego rodzaju spotkania przekładają się na bliską współpracę rządowych laboratoriów fitosanitarnych UE, szybką wymianę informacji i materiałów zarówno w ramach portalu EMN, jak i w kontaktach bezpośrednich.
Następne spotkanie EPPO/EMN odbędzie się w dniach 9-12 kwietnia 2013r., w Hiszpanii.
źródło: http://piorin.gov.pl/ Foto: sxc.hu