Kategorie
Zobacz również tu
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-04 -
Skup żywca rzeźnego
2024-11-04
Poznaj produkty
-
Nóż do korekcji racic WG0511
2014-07-15 -
MUCHAKRON® PLUS 10 WP
2015-02-25 -
PILARKA piła SPALINOWA HUSAR * 52cc *
2011-10-04 -
EOLO
2016-05-05 -
Ruszta dla bydła
2013-10-30 -
Wapno kredowe
2011-12-16
Uwaga na fałszywe środki ochrony roślin
Do ochrony upraw zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy - przypomina Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Środki ochrony roślin
Środki ochrony roślin należy nabywać wyłącznie w punktach sprzedaży uprawnionych do prowadzenia w nich tego rodzaju działalności, tj. u podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania tych środków, podlegających nadzorowi Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Producenci rolni, kupując środki ochrony roślin, powinni zwrócić szczególną uwagę czy opakowania środków ochrony roślin są:
- szczelnie zamknięte i nieuszkodzone;
- zaopatrzone w etykiety zatwierdzone i sporządzone w języku polskim.
Jedynie stosowanie takich produktów, zgodnie z zaleceniami etykiety, gwarantuje skuteczną ochronę upraw, bezpieczeństwo osób je stosujących, a także bezpieczeństwo płodów rolnych.
Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przestrzega przed zakupem i stosowaniem środków ochrony roślin pochodzących z nielegalnych źródeł, w tym również zaopatrzonych w etykiety w języku innym niż polski. W szczególności nie należy dokonywać zakupu środków ochrony roślin od podmiotów oferujących za pośrednictwem Internetu niedopuszczone do obrotu w Polsce, zagraniczne środki ochrony roślin, zaopatrzone w obcojęzyczne etykiety. Oferowanie przez Internet tego rodzaju produktów stanowi działalność naruszającą prawo, która ponadto stwarza zagrożenie dla zdrowi ludzi, zwierząt i środowiska. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że są to towary podrobione, zawierające w swoim składzie substancje chemiczne nieznanego pochodzenia, które mogą stanowić zagrożenie dla stosujących oraz spożywających skażoną nimi żywność.
Warto mieć na uwadze, że nabywając i stosując środki ochrony roślin z nielegalnych źródeł można stać się uczestnikiem procederu przestępczego, jak również ponieść znaczne starty finansowe w przypadku, gdy zabieg okaże się nieskuteczny lub zniszczy rośliny uprawne, a także narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia.