Argentyna zaskarżyła prawodawstwo Unii Europejskiej dotyczące energii odnawialnej oraz oferowane przez Wspólnotę wsparcie krajowe, które to czynniki niekorzystnie wpływają na kondycję przemysłu biodiesla.
Skarga związana jest z regulacją promocji odnawialnych źródeł energii użytych w Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Polsce. Zdaniem władz Argentyny unijne prawo narusza szereg zasad, w tym umowę GATT z 1994 roku odnośnie nie stosowania dyskryminacji, umowy o subsydiach i zasadzie równowagi czy umowę o barierach technicznych w handlu. Na ustosunkowanie się względem skargi Unia 60 dni.
Jeśli wstępne negocjacje nie przyniosą żadnego rezultatu to Argentyna może zażądać wprowadzenia sankcji panelu WTO. Złożenie skargi nastąpiło po tym, jak Unia zdecydowała się monitorować przywóz biodiesla z Argentyny i Indonezji w ramach śledztwa antydumpingowego i antysubsydiowego.
Jak wynika z danych, przemysł produkcji biodiesla w Argentynie pracuje z 50% wydajnością, a eksport w pierwszym kwartale tego roku spadł o połowę. Największym odbiorcą biodiesla z tego kierunku jest właśnie Unia Europejska – zaznacza FAMMU/FAPA na podst.: Agra Facts No 37-13.