Posiedzenie Koalicji Na Rzecz Biopaliw (25.02.2014)

25 lutego br. w Warszawie odbyło się posiedzenie Koalicji Na Rzecz Biopaliw. Z uwagi na trwające na poziomie Sejmu RP prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych implementującej do prawodawstwa krajowego przepisy Dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, w trakcie spotkania organizacje członkowskie poświęciły szczególną uwagę kwestii przygotowania krajowego łańcucha wytwórczego biopaliw do obowiązku certyfikacji w ramach kryteriów zrównoważonego rozwoju (KZR).

Posiedzenie Koalicji Na Rzecz Biopaliw (25.02.2014)
W trakcie posiedzenia omówiony został również opublikowany w styczniu br. Komunikat KE „Ramy polityczne na okres 2020-2030 dotyczące klimatu i energii”. Prezentacji dokumentu dokonał Lech Kempczyński, Dyrektor Generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju. Jak wskazano w Komunikacie, wysokie ceny paliw kopalnych wywierają negatywny wpływ na unijny bilans handlowy i koszty energii, dlatego dyskutowane obecnie ramy prawne w tym zakresie do 2030 roku wprost powinny zostać ukierunkowane na ograniczenie ich importu, w którym kluczową rolę odgrywa wykorzystywana w transporcie ropa naftowa.

- Od czasu ustanowienia Dyrektywy 2009/28/WE wykorzystanie biopaliw w UE rośnie, niemniej jednak z perspektywy całej Wspólnoty odpowiadają one jedynie za niecałe 5% energii w transporcie. Wiążący cel na rok 2020 ma przyczynić się do podwojenia tej wartości, co jednoznacznie wskazuje na słuszność ustanawiania obligatoryjnych ram w tym zakresie względem krajów członkowskich na poziomie prawodawstwa unijnego. Kontynuacja tego trendu w dalszej perspektywie czasowej będzie miała także istotne znaczenie dla gospodarki UE ze względu na ogromne obecnie koszty związane z importem ropy naftowej, które tylko w 2012 roku wyniosły aż 315 mld euro wprost determinując wysoki deficyt w bilansie handlowym UE. W tym kontekście podkreślić również należy, że produkcja biopaliw w Europie istotnie przyczynia się zmniejszenia naszej zależności od importu pasz wysokobiałkowych, w których dominującą rolę odgrywa śruta soi genetycznie modyfikowanej. Tendencja polegająca na zwiększaniu się udziału wysokobiałkowych komponentów paszowych produkowanych w kraju nie byłaby możliwa, gdyby nie sektor biopaliw i wzrost produkcji i przerobu na ten cel zbóż i nasion rzepaku. Jedynie stabilne, długoterminowe ramy prawne dla rozwoju sektora paliw odnawialnych w UE mogą pozwolić na dalszy progres w tej dziedzinie. Kwestia ta była w ostatnim czasie przedmiotem wystąpienia Koalicji do Ministerstwa Gospodarki, które prowadzi konsultacje społeczne rządowego stanowiska w sprawie Komunikatu KE – powiedział Adam Stępień, Dyrektor Generalny KIB.

 



Tagi:
źródło: