Z najnowszego raportu Komisji Europejskiej wynika, że czasy w których kraje Unii Europejskiej odnotowywały ujemne saldo w handlu zagranicznym produktami rolnymi odeszły do przeszłości – podkreśla FAMMU/FAPA.
Według danych, Unia Europejska jeszcze w roku 2009 pozostawała netto importerem, a dzięki rekordowemu wzrostowi eksportu produktów rolnych w roku 2010 jest obecnie liczącym się ich netto eksporterem.
W zeszłym roku łączna wartość wyeksportowanych z Unii Europejskiej produktów rolnych przekroczyła 114,2 mld euro, a import osiągnął poziom 102 mld euro. Głównymi odbiorcami unijnych produktów są Stany Zjednoczone z 13% udziałem w ujęciu wartościowym. W omawianym czasie skierowano tam produkty rolne o łącznej wartości 15 mld euro. Kolejnym liczącym się importerem unijnych produktów rolnych pozostaje Rosja z udziałem na poziomie 10%, a także z około 6% udziałem Szwajcaria, Chiny oraz Japonia. W unijnej wysyłce świeże warzywa i owoce stanowią około 3% udziału w wartości eksportowanych produktów rolnych.
Zdecydowanie większy udział utrzymują owoce i warzywa w przypadku wolumenu importowego największym dostawcą produktów rolnych na teren Wspólnoty jest Brazylia z 14% udziałem w łącznej wartości importowanych produktów rolnych oraz USA- 8%. Zaraz za nimi uplasowała się Argentyna z 6% udziałem oraz Chiny i Szwajcaria – po 4%. W przypadku świeżych owoców i warzyw jest to także 3% udział w łącznej wartości sprowadzonych produktów rolnych, ale osobna pozycję stanowią owoce tropikalne wraz z bananami, co daje udział już na poziomie 8%, a także osobna grupa produktów jakimi są jak i owoce suszone z 5% udziałem oraz mrożone warzywa z udziałem na poziomie 4%.
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA na podstawie: Monitoring Agri-trade Policy Agricultural trade in 2012: A good story to tell in a difficult year? foto:
sxc.hu