| Autor: mikolaj

Ciepła zima nie spowodowała większych strat w uprawach sadowniczych

Zima 2014/2015 była wyjątkowo ciepła i na ogół nie spowodowała większych strat w uprawach sadowniczych. W skali całego kraju nie zaobserwowano znaczących uszkodzeń mrozowych w sadach oraz na plantacjach truskawek.

Ciepła zima nie spowodowała większych strat w uprawach sadowniczych

Ciepła zima nie spowodowała większych strat w uprawach sadowniczych

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, rośliny sadownicze na ogół dość szybko rozpoczęły wiosenną wegetację, chociaż zdecydowanie później niż w roku poprzednim. Skutkiem łagodnej i na ogół bezśnieżnej zimy był jednak brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie na wiosnę. Sytuację pogarszałydodatkowo silne wiatry wysuszające glebę i brak opadów. Niekorzystnym czynnikiem były też wiosenne chłody (szczególnie nocne spadki temperatury), które przyczyniły się do spowolnienia wegetacji. Pomimo, że w niektórych częściach kraju najwcześniejsze gatunki i odmiany drzew zaczęły kwitnąć już w ostatniej dekadzie marca, to z powodu chłodnej aury wczesnowiosenna wegetacja została zahamowana. Znaczne spadki temperatury oraz brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie wpłynęły szczególnie niekorzystnie na stan upraw truskawek. Mimo, że większość plantacji przezimowała bardzo dobrze (jedynie lokalnie zanotowano znaczące uszkodzenia), to niedobory wilgoci w glebie oraz wiosenne chłody spowolniły wegetację. Celem przyspieszenia wzrostu część upraw truskawek została przykryta folią lub włókniną. Powierzchnię uprawy truskawek ocenia się na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego, przy czym w niektórych rejonach kraju zanotowano wyraźny wzrost zainteresowania tą uprawą, w innych natomiast odnotowano niewielki spadek.

W uprawach sadowniczych zauważono natomiast zmianę struktury odmianowej. Część sadowników zdecydowała się na wymianę znacznej ilości drzew, wprowadzając nowe nasadzenia odmian, które dotychczas nie były uprawiane na dużą skalę. Na większości plantacji, mimo wystąpienia często niezbyt korzystnych warunków, wiosenna wegetacja przebiegała bez znacznych zakłóceń, a rośliny sadownicze były na ogół w dobrej kondycji. Z uwagi na bardzo łagodną zimę zwiększyła się presja ze strony szkodników drzew i krzewów owocowych. Drzewa i krzewy owocowe kwitły przeważnie obficie, lecz w wielu rejonach zanotowano słaby oblot pszczół i warunki niesprzyjające zapylaniu (zaobserwowano duże straty w rodzinach pszczelich i mniej owadów zapylających).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: