Ceny warzyw
Średnia cena skupu cebuli (wyliczona jako średnia z tygodniowych notowań Ministerstwa Rolnictwa) wynosiła 0,88 zł/kg i była o 30 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. W porównywalnym okresie podrożała także marchew - o 85 proc. do 1,23 zł/kg oraz buraki czerwone - o 14 proc. do 0,64 zł/kg. W ujęciu rocznym o 23 proc. zwiększyły się ceny ziemniaków do 0,47 zł/kg. Przyczyną wzrostów cen jest niższa tegoroczna podaż warzyw na rynku krajowym, spowodowana mniejszą powierzchnią zasiewów oraz niższymi plonami.
Niemniej, warto zaznaczyć, że znaczne zwyżki spowodowane są niską, ubiegłoroczną bazą. Sierpniowe ceny większości warzyw nie odbiegały istotnie od średnich wieloletnich. W odniesieniu do cebuli były nawet o 11 proc. mniejsze od średniej z lat 2010-2013. Oprócz warzyw gruntowych, droższe niż rok wcześniej były warzywa spod osłon: pomidory o 53 proc. i ogórki o 23 proc.
Ceny jabłek wyższe o 40%
W sierpniu br. o 39 proc. wyższe były ceny skupu jabłek deserowych, które wyniosły 1,53 zł/kg. Podobnie jak w stosunku do warzyw, znaczna zwyżka była kwestią zeszłorocznej niskiej bazy, spowodowanej m.in. wpływem rosyjskiego embargo. W odniesieniu do średniej z lat 2010-2013 sierpniowe ceny tych owoców były o 7 proc. mniejsze.
Na początku bieżącego sezonu wyższe ceny za jabłka oferował także przemysł przetwórczy. Jak wynika z notowań Ministerstwa Rolnictwa w ostatnich dwóch tygodniach sierpnia br. cena skupu jabłek przemysłowych wyniosła 0,36 zł/kg w odniesieniu do 0,16 zł/kg przed rokiem. Wyższym cenom sprzyja stosunkowo dobra sytuacja w przetwórstwie, przejawiająca się dość wysokim popytem na zagęszczony sok jabłkowy na rynkach zagranicznych i większymi jego cenami.
Zdaniem analityków Banku BGŻ BNP Paribas, wyższe ceny jabłek przemysłowych mogą utrzymać się w całym sezonie 2015/2016. Zapotrzebowanie na jabłka przemysłowe będzie prawdopodobnie większe jeżeli chodzi o rynek krajowy, ale też zagraniczny – w szczególności w Niemczech - gdzie przewiduje się spadek zbiorów tych owoców.