Ceny nawozów mineralnych
W listopadzie 2016 r. zapotrzebowanie na nawozy mineralne było wyraźnie mniejsze niż w poprzednich miesiącach, co skutkowało spadkiem ich cen. Ceny nawozów na krajowym rynku zmalały średnio o 1,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem, przy czym zniżki dotyczyły przede wszystkim nawozów wieloskładnikowych. Wśród nich najbardziej, bo o 2,5% potaniała polifoska oraz o 1,9% fosforan amonu. Spadek cen nawozów azotowych był mniejszy i wyniósł 1,0%. W ciągu 12 miesięcy nawozy mineralne potaniały o 8,1%. Obniżki cen wystąpiły głównie w przypadku nawozów azotowych o 12,5%. W przypadku pozostałych analizowanych nawozów mineralnych zniżki cen były mniejsze, przy czym nawozy wieloskładnikowe potaniały w większym stopniu niż jednoskładnikowe nawozy fosforowe i potasowe.
W ocenie Aldona Zalewskiego i Arkadiusza Zalewskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w pierwszych miesiącach 2017 r. trwający od kilkunastu miesięcy spadek cen nawozów mineralnych na krajowym rynku może zostać zahamowany, czemu będzie sprzyjał zwiększony popyt. Nie powinny one jednak wzrastać w sytuacji niskich cen nawozów w handlu globalnym. Ponadto z powodu kiepskiej koniunktury na rynku zbóż i większości podstawowych produktów roślinnych popyt będzie prawdopodobnie niższy niż w latach poprzednich. Będzie to istotnym czynnikiem stabilizującym ceny w okresie zwiększonego zużycia nawozów w okresie wiosennym. Większość dopłat bezpośrednich za 2016 r. - 70% w formie zaliczek została wypłacona do końca listopada 2016 r., co zapobiegnie wiosennemu wzrostowi cen powodowanemu zwiększonym dopływem gotówki.
W listopadzie 2016 r. stosunek cen nawozów mineralnych do cen zbóż nieznacznie poprawiły się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Na zakup 1 kg NPK należało przeznaczyć równowartość 5,7 kg pszenicy, a więc o 0,1 kg mniej niż miesiąc i rok wcześniej. Relatywnie najtańszym nawozem mineralnym pozostaje sól potasowa - równowartość 4,4 kg pszenicy, a najdroższym superfosfat prosty - 7,4 kg pszenicy. Stosunek cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej były w listopadzie nieco gorsze niż w październiku. Na zakup 1 dt NPK należało przeznaczyć równowartość 71 kg żywca wieprzowego, czyli o 1 kg więcej niż w poprzednim miesiącu ale o 27 kg mniej niż rok wcześniej.
Ceny nawozów wapniowych obniżyły się w listopadzie o 0,2%, ale w ujęciu rocznym były wyższe o 13,8%.