Nad przestrzeganiem wymogów dotyczących stosowania środków ochrony roślin, w tym także postępowania z opakowania po tychże środkach, czuwa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podczas kontroli wzajemnej zgodności sprawdza się m.in. czy rolnik w sposób prawidłowy postępuje z odpadami niebezpiecznymi. Jeżeli rolnik nie udowodni, że opakowania po środkach ochrony roślin przekazał do sklepu musi się liczyć z obniżeniem dopłat bezpośrednich o 1, 3 lub 5% w przypadku stwierdzenia niezgodności po raz pierwszy. W przypadku ponownego stwierdzenia niezgodności, płatności obszarowe zostaną obniżone o 15%. Jeżeli urzędnicy stwierdzą celowe działanie niezgodne z wymogami dotyczącymi stosowania środków ochrony roślin, dopłaty zostaną zmniejszone o 20 do 100%.
Rozwiązaniem problemu opakowań po zużytych środkach ochrony roślin jest System Zbiórki Opakowań PSOR, w ramach którego bezpłatnie można oddać opakowanie do każdego sklepu, który prowadzi sprzedaż środków ochrony roślin (bez potrzeby okazania paragonu). Opakowanie oddajemy czyste (3 – krotnie wypłukane) wraz z formularzem zwrotu, na którym sprzedawca ma obowiązek potwierdzić zwrot opakowania, należy zachować na wypadek kontroli.
Informacje o tym, czy mamy do czynienia z odpadami niebezpiecznymi zamieszczone są na etykiecie produktów. Opakowania zawierają także informacje o warunkach bezpiecznego przechowywania tych środków oraz postepowania ze zużytymi opakowaniami. Przy pracy ze środkami ochrony roślin musimy pamiętać o zasadach BHP i odpowiednim odzieniu ochronnym. Należy je przechowywać w specjalnie przystosowanych do tego pomieszczeniach, wyposażonych w odpowiednie rozwiązania chroniące przed skażeniem środowiska, a także przed dostępem osób nieupoważnionych. Bezwzględnie nie można wykorzystywać opakowań po takich środkach do innych celów oraz dopuszczać do ich kontaktu z żywnością, napojami oraz paszą. Samodzielne utylizowanie opakowań po środkach ochrony roślin, spalanie czy wyrzucanie razem z odpadami komunalnymi jest złamaniem prawa.