Zakończył się konkurs Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin dla punktów odbioru opakowań. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy obrazującej, w jaki sposób kupujący środki ochrony roślin są informowani przez punkt sprzedaży o obowiązkach w zakresie odpowiedzialnego postępowania z opakowaniami oraz w jaki sposób promuje się zasady zbiórki opakowań PSOR. W konkursie mogły wziąć udział sklepy z woj. lubelskiego, podlaskiego i podkarpackiego.
Jak działa System PSOR
Zgodnie z polskim prawem punkty sprzedaży mają obowiązek zbierania opakowań po środkach ochrony roślin sklasyfikowanych jako niebezpieczne, a rolnicy muszą odpowiednio gospodarować tymi opakowaniami. System Zbiórki Opakowań PSOR to proste narzędzie umożliwiające spełnienie tych obowiązków. W jego ramach zbierane są opakowania po preparatach toksycznych i bardzo toksycznych dla organizmów wodnych lub ludzi oraz po innych środkach niebezpiecznych wykorzystywanych w rolnictwie.
Punkty sprzedaży mogą przystąpić do Systemu bezpłatnie. Każdy punkt, który przystąpi do Systemu, otrzymuje worki do gromadzenia pustych opakowań, pakiet materiałów informujących o zasadach zbiórki oraz naklejki służące informowaniu klientów o prowadzonej zbiórce.
Po opróżnieniu i wypłukaniu opakowania rolnicy zwracają je do sklepu. Operator Systemu odbiera je po otrzymaniu zgłoszenia z punktu sprzedaży. Opakowania odbierane są przez cały rok.
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) reprezentuje branżę środków ochrony roślin. PSOR jest koordynatorem i właścicielem Systemu Zbiórki Opakowań po Środkach Ochrony Roślin i w imieniu uczestników systemu prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną tegoż Systemu pod hasłem „Liczy się każde opakowanie”. Stowarzyszenie realizuje różnorodne zadania i projekty mające na celu kompleksową informację i edukację użytkowników środków ochrony roślin na temat bezpieczeństwa ich stosowania.
źródło: Gospodarz.pl/PSOR