Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
ZESTAW - ŁUPARKA ŚWIDROWA - ŚWIDER + PIASTA
2012-05-31 -
KOSIARKI KB SAMASZ
2020-09-17 -
Zbiornik do adblue Truck Tank 430BK
2013-12-13
Ceny nawozów mineralnych w Polsce (kwiecień 2015 r.)
W kwietniu 2015 r. utrzymał się zwiększony popyt na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa, co przełożyło się na dalsze podwyżki cen - poinformowali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Ceny nawozów mineralnych
W czwartym miesiącu 2015 r. zwiększyły się głównie ceny nawozów mineralnych, bezpośrednich nośników energii oraz maszyn rolniczych. Spadki cen wystąpiły na rynku materiałów budowlanych, z kolei zmiany cen środków ochrony roślin były nieznaczne. Relacje cen większości środków produkcji do cen zbóż pogorszyły się.
Jak podkreślają eksperci IERiGŻ, wzrost popytu na nawozy mineralne w okresie bezpośrednio poprzedzającym ich wysiew spowodował, że przeciętne ceny były o 0,5% wyższe niż w kwietniu. Niemniej jednak, w 2015 roku popyt na nawozy jest mniejszy niż w latach poprzednich, co wynika m.in. ze spadku dochodów producentów zbóż.
Ceny nawozów mineralnych w kwietniu 2015 r. były przeciętnie o 1,8% mniejsze niż rok temu o tej porze, przy czym najbardziej obniżyły się ceny polifoski o 7,1% i superfosfatu potrójnego o 5,1%. Relatywnie najmniej w ujęciu rocznym zmieniły się ceny nawozów azotowych. W nadchodzących miesiącach z uwagi na sezonową zniżkę popytu, ale również niskiego poziomu cen nawozów w handlu globalnym, ceny nawozów mineralnych na krajowym rynku powinny się obniżyć.
Pogorszył się stosunek cen nawozów mineralnych do cen zbóż. Na zakup 1 kg NPK w kwietniu 2015 r. należało przeznaczyć równowartość 5,7 kg pszenicy, a więc więcej o 0,2 kg niż w marcu oraz 0,7 kg pszenicy niż rok wcześniej.
Z analizy danych przeprowadzonej przez Aldona i Arkadiusza Zalewskich wynika, że relatywnie najtańszym nawozem mineralnym pozostała sól potasowa, której równowartość wyniosła 4,1 kg pszenicy, a najdroższym superfosfat prosty - 6,9 kg pszenicy. Relacje cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej pozostała niezmienna w odniesieniu do miesiąca poprzedniego. Na zakup 1 dt NPK należało przeznaczyć równowartość 88 kg żywca wieprzowego, a zatem o 10 kg więcej niż przed rokiem o tej porze.