Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
K-300 Nawóz płynny makroelementowy
2012-01-16 -
AGROTRON L Deutz-Fahr
2013-02-04 -
Siatka wędliniarskia 5m Rozmiar M
2014-05-12 -
Eletor TS5
2020-02-07
Życzenia Dożynkowe Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Wszystkim Gospodarzom Życzenia Dożynkowe złożył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stanisław Kalemba. Zapraszamy do zapoznania się z ich treścią na łamach Portalu Gospodarz.pl
Szanowni Rolnicy! Drodzy Państwo!
Błogosławiony, a wkrótce święty, Jan Paweł II mówił „Ojczyzna - kiedy myślę – słyszę jeszcze dźwięk kosy, gdy uderza o ścianę pszenicy”. Pragnę nawiązać do tych słów, bo obchodzimy dziś dzień radosnego dziękczynienia za plony. Od wieków każde dożynki są okazją do wyrażenia wdzięczności, radości, poczucia dumy z własnej pracy i mądrego wysiłku polskiego rolnika. Przede wszystkim są jednak wyrazem wdzięczności dla Boga i Matki Bożej za szczęśliwie zebrane plony. Ta piękna, trwająca przez wieki tradycja, której symbolem jest bochen chleba z tegorocznego ziarna – ma zawsze jeden przekaz - sprawiedliwe dzielenie się chlebem. Chciałbym, by ta symbolika triumfowała nie tylko w powiecie/gminie, ale w całej naszej Ojczyźnie. W tym dniu wieś łączy się z miastem, władze wszystkich szczebli ze społeczeństwem, lecz gospodarzami są zawsze rolnicy. W ten piękny dzień nie pamięta się o trudzie orki, zasiewu, żniw i młocki. Święto dożynkowe to radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Bochen chleba i wieńce dożynkowe będące symbolicznym darem dla społeczeństwa są okupione mozolną, wielomiesięczną pracą rolników. Prezentując się tak okazale - wyrażają dumę i radość z zebranych plonów. Dar przekazywanego chleba jest wyrazem solidarności i braterstwa, przyjaźni oraz woli pomocy drugiemu człowiekowi. Przekazując dary ziemi i pracy rąk ludzkich powierzamy Bogu nasze troski i radości, prosząc o łaskę i błogosławieństwo dla naszego kraju i naszych rodzin, a także dla nowych zasiewów i przyszłych urodzajów. Za zachowanie i przekazywanie tej tradycji pokoleniom, za chleb i przesłanie dożynkowe jesteśmy głęboko wdzięczni rolnikom. Święto Dziękczynienia za tegoroczne plony to także dobry moment, by zaapelować do wszystkich. Szanujmy chleb! Niech żaden bochenek, żadna kromka nie będą zmarnowane, bo jeszcze zbyt wiele ludzi codziennie szuka chleba. Tak wiele mamy do zrobienia jeszcze w tej prostej sprawie.
Ubiegły rok był bardzo dobry dla polskiego rolnictwa, wysokie zbiory i dobre, korzystne ceny gwarantowały dochody gospodarstwom. W tym roku zbiory będą zbliżone, ceny nie tylko u nas ale także na rynku europejskim i światowym niestety niższe. Ponadto niekorzystne zjawiska atmosferyczne dotykają nas coraz częściej i ostrzej. Pomagamy poszkodowanym, wdrażamy rozwiązania zmniejszające skutki klęsk żywiołowych, które pozwalają na ograniczenie strat i odbudowę gospodarstw. Wielu rolników korzysta z tych rozwiązań także w tym roku.
Zakończyły się negocjacje w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Osiągnięty kompromis w sprawie wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020 daje realne szanse na kontynuację rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa w Polsce. Będziemy na piątym miejscu pośród 28 państw, jeżeli chodzi o budżet na Wspólną Politykę Rolną. Uczyniono ważny krok w kierunku zbliżania stawek płatności bezpośrednich między państwami członkowskimi. W naszym kraju mamy możliwość zwiększenia płatności o ponad 20 euro na hektar, chociaż nie osiągnęliśmy pełnego wyrównania. W państwach o najwyższych stawkach będą one stopniowo redukowane – w kierunku średniej Unii Europejskiej. Nasze stanowcze stanowisko w negocjacjach pozwoliło utrzymać stosowany dotychczas system SAPS w płatnościach bezpośrednich, co oszczędza rolnikom biurokracji i zamieszania. Polska pozostała największym w Unii beneficjentem II filaru WPR wspierającego rozwój obszarów wiejskich. Dodatkowo na obszary wiejskie zostanie skierowany strumień środków z polityki spójności. Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 został już przygotowany. Wspierane będą wszystkie rodzaje gospodarstw, udzielać będziemy pomocy gospodarstwom małym, tworząc warunki do ich rozwoju. Większym niż dotychczas wsparciem będą objęci młodzi rolnicy. Przewidujemy dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych w tym drogi lokalne, odnowę i rewitalizację wsi. Obecnie trwają konsultacje. Zachęcam wszystkich do udziału w tym procesie, do przekazywania uwag i propozycji.
Wprowadziliśmy zmiany w obrocie nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Przedstawiciele rolników uczestniczą w komisjach przetargowych. Ziemia w pierwszej kolejności trafia do rolników na tworzenie i powiększanie gospodarstw rodzinnych. Pracujemy nad zabezpieczeniem nabywania gruntów przez naszych rolników po 2016 r.
Na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w lipcu br. Komisja Europejska zatwierdziła dodatkowy nabór na modernizację gospodarstw, na sumę około 600 mln złotych dla ponad 3 tysięcy rolników. W bieżącym roku na to działanie przekażemy rolnikom 1,14 mld złotych dla około 6,5 tys. gospodarstw.
Drodzy Rolnicy, sadownicy, producenci warzyw, działkowcy, pszczelarze, przetwórcy, Szanowni Państwo – raz jeszcze dziękuję za tegoroczny wysiłek i zbiory, za wierność tradycji i współtworzenie naszej historii – bo to właśnie Polska!
Życzę dobrej pogody, dobrych zbiorów, wyższych cen, pomyślności w rolniczych rodzinach i w całej naszej Ojczyźnie.
Szczęść Boże!