Celem konferencji było pogłębienie dyskusji nad instrumentami zarządzania ryzykiem, które są ważnym elementem debaty nad przyszłością WPR po 2013 roku.
Konferencja została zorganizowana w ramach Polskiej prezydencji przez ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi we współpracy z Wydziałem Nauk Ekonomicznych SGGW. W spotkaniu udział wzięły delegacje rządowe państw członkowskich UE, jak również przedstawiciele Komisji Europejskiej, OECD oraz przedstawiciele świata nauki zajmujący się tą problematyką (m.in. z USA, Holandii, Niemiec, Hiszpanii). Podczas konferencji poruszano kwestie ryzyka produkcyjnego, instytucjonalnego oraz dochodowego w rolnictwie, zarządzania ryzykiem na poziomie gospodarstwa, oraz przedstawiono doświadczenia krajów w niwelowaniu ryzyka.
Podczas dyskusji zwrócono uwagę, iż ubezpieczenia nie zawsze są jedyną formą niwelowania ryzyka, pewne rozwiązania można wprowadzać na poziomie gospodarstw. Istnieje duży potencjał w redukowaniu ryzyk, ale niezbędnym jest także udostępnianie i upowszechnianie informacji na temat możliwych strategii redukcji ryzyka, aby kształtować odpowiednie postawy i odpowiedzialność rolników za podejmowane działania. Szczególną uwagę podczas dyskusji poświęcono ubezpieczeniom wzajemnym, które są skutecznym instrumentem redukowaniu ryzyka, co potwierdzają doświadczenia np. Holandii. Ponadto, zwrócono uwagę, iż ważnym instrumentem ograniczającym zmienność dochodów i ograniczającym ryzyko jest system płatności bezpośrednich w ramach WPR.
W dobie globalizacji i liberalizacji zasad światowego handlu, rolnictwo europejskie w coraz większym stopniu wystawione jest na działania różnych uwarunkowań, które zwiększają ryzyko prowadzenia działalności rolniczej. Są to czynniki o różnym podłożu środowiskowym, ekonomicznym, politycznym – od szybszego rozprzestrzeniania się nowych chorób zwierząt i roślin, częstszego występowania trudnych warunków pogodowych wynikających m.in. ze zmian klimatu, po większą otwartość unijnego rolnictwa na globalną gospodarkę, czy też zmniejszające się marże producentów rolnych. Niezależnie czy jest to ryzyko rynkowe, ryzyko produkcyjne, czy instytucjonalne, rolnicy odczuwają ogromną niepewność co do wyników swojej działalności, a co za tym idzie, nie są pewni swoich dochodów.
W Unii Europejskiej odpowiedzią ze strony rządów na wzrastające ryzyko w rolnictwie jest przede wszystkim Wspólna Polityka Rolna. Obecnie na forum unijnym trwa dyskusja nad zmianami tej polityki. Powinna ona sprzyjać rozwojowi i konkurencyjności europejskiego rolnictwa, w celu zaspokojenia rosnących potrzeb żywnościowych Europy i świata. Warto podkreślić, iż wiele elementów w zakresie budowania odpowiednich strategii zarządzania ryzykiem zostało zawarte w przedłożonym w dniu 12 października 2011 r. przez Komisję Europejską pakiecie legislacyjnym WPR na lata 2014-2020. Wszystkie te elementy są obecnie przedmiotem prac na forum UE.