Podczas specjalnie konferencji prasowej prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz poinformował, że gospodarze przyjechali do Warszawy, aby wspólnie z przedstawicielami rządu i parlamentu dyskutować o przyszłości polskiego rolnictwa, także w kontekście reformy Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.
– Z dzisiejszych rozmów z rolnikami wynika, że rolnicy chcą dalej inwestować w swoje gospodarstwa, powiększać je i modernizować – relacjonował minister, podkreślając jednocześnie konieczność wypracowania jak najlepszych warunków w dyskusji nad reformą unijnej polityki rolnej. – Nasz cel to odejście od historycznych tytułów do płatności. Troskę o takie równe warunki w nowej perspektywie budżetowej UE widać również podczas rozmów z rolnikami, którzy zainteresowani są nie tylko płatnościami bezpośrednimi, lecz także środkami na nowe inwestycje. Minister Kalemba przypomniał, iż sektor spożywczy osiąga bardzo dobre wyniki w handlu zagranicznym, nieporównywalne z żadną inną dziedziną polskiej gospodarki.
Prezes KRIR zwrócił uwagę na fakt, że rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki narodowej, zabezpieczająca samowystarczalność żywnościową kraju. – Produkujemy zdrową żywność, o najwyższej jakości na świecie. Dlatego dążymy do tego, aby mieć równe warunki w ramach unijnej polityki rolnej.
Wśród innych tematów, z którymi przyjechali gospodarze, pojawiła się również kwestia powiększania powierzchni gospodarstw rolnych i możliwości zakupu ziemi z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych. Stanisław Kalemba poinformował, że w przyszłym roku rolnicy będą mieli do zakupu około 80 tys. ha użytków rolnych w całym kraju, w przetargach ograniczonych i na korzystnych warunkach.
W spotkaniu z grupą około 500 gospodarzy – przedstawicieli izb rolniczych uczestniczyli również wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, parlamentarzyści oraz euro parlamentarzyści, a także eksperci z resortu rolnictwa.