Tematyka dostępu polskich produktów rolno-spożywczych na rynek chiński została także poruszona podczas spotkania ministra Krzysztofa Jurgiela z szefem Głównego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny ChRL (AQSIQ) ZhiShupingiem. – AQSIQ, jako instytucja odpowiedzialna za kwestie certyfikacji, akredytacji, bezpieczeństwa żywności oraz inspekcję zagranicznych producentów, jest dla Polski partnerem o ogromnym znaczeniu – powiedział minister. – Polska stara się aktualnie o uzyskanie dostępu do rynku chińskiego dla wielu polskich produktów rolno-spożywczych. Mając na uwadze dotychczasową, doskonałą współpracę w tej dziedzinie, liczymy na wsparcie AQSIQ w naszych dążeniach do zapoznania chińskich konsumentów z polską żywnością, stanowiącą idealne połączenie wysokiej jakości, tradycyjnych receptur i innowacyjnych technologii produkcji. ZhiShuping podkreślił, że dla Chin ważne jest spełnianie przez importowane produkty rolne najostrzejszych wymogów jakości i bezpieczeństwa żywności. Dostrzega on w związku z tym ogromne możliwości dla polskiej żywności na rynku chińskim.
Minister Jurgiel przebywał w Pekinie do 4 maja, następnie udał się do Szanghaju, gdzie wziął udział w uroczystej ceremonii otwarcia międzynarodowych targów SIAL China 2016. Polska podczas tegorocznej edycji jest krajem partnerskim.
W drugim dniu oficjalnej wizyty w Chińskiej Republice Ludowej minister Krzysztof Jurgiel przebywał w Szanghaju, gdzie spotkał się z przedstawicielami Komisji Rolnictwa Miasta Szanghaj (SAC). Minister Jurgiel został również przyjęty przez szefa komisji Sun Lei, który wyraził zadowolenie z doskonałego stanu współpracy polsko-chińskiej w dziedzinie rolnictwa oraz promocji handlu artykułami rolno-spożywczymi.
Sun Lei podkreślił, że Polska od wielu lat jest obecna na najważniejszych targach branży spożywczej w Chinach – SIAL China, a w tym roku dodatkowo występuje w ważnej roli gościa honorowego.
Minister Jurgiel z uznaniem wypowiadał się o tempie oraz skali rozwoju gospodarczego miasta Szanghaj, których przejawem jest m.in. uruchomienie Szanghajskiej Pilotażowej Strefy Wolnego Handlu. Według Krzysztofa Jurgiela siła polityczna i gospodarcza Szanghaju sprawia, że wielu polskich przedsiębiorców decyduje się na rozpoczęcie działalności właśnie w tym mieście.
– Mam nadzieję, że dzięki doskonałej współpracy instytucjonalnej, władze Szanghaju będą nadal udzielać swojego wsparcia polskiemu biznesowi. Cieszę się, że po raz kolejny nasz kraj ma możliwość udziału w targach SIAL China, tym razem w charakterze gościa honorowego. Polska delegacja pozostaje pod wrażeniem rozmachu tej imprezy, odzwierciedlającego potencjał gospodarczy Szanghaju i całych Chin – podkreślił podczas spotkania minister Jurgiel.