Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w skupie (15.12.2024)
2025-01-10
Poznaj produkty
-
Maszyny komunalne
2014-04-04 -
Kultywator AGRO-LIFT
2016-05-12 -
Siekacz do cebuli SU225F SAMON
2020-10-08 -
Haybuster Model H-800
2020-07-15 -
Siłownik gazowy do CASE IH / Steyr
2011-12-13
Wideokonferencja Ministra Rolnictwa z dziennikarzami
W drodze na szczyt ministrów rolnictwa krajów należących do Grupy Wyszehradzkiej Minister Marek Sawicki przeprowadził wideokonferencję.
W ministerstwie dziennikarzy przyjął podsekretarz stanu Marian Zalewski, który także uczestniczył w wideokonferencji.
Rozmowa z dziennikarzami dotyczyła przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013 i polskiego stanowiska w tej sprawie.
„To najlepszy moment, aby zmienić WPR” – powiedział minister i dodał – „jeśli tego nie zrobimy unijne rolnictwo przestanie być konkurencyjne wobec rolnictwa amerykańskiego, australijskiego, czy rozwijającego się rolnictwa w Azji”.
„Nie stać nas na kosmetyczne zmiany. Nowa WPR musi być prostsza, przejrzysta i pozbawiona historycznych zaszłości” – podkreślił minister Marek Sawicki.
„Utrzymanie konserwatywnej polityki rolnej zatrzyma europejskie rolnictwo na poziomie z końcówki ubiegłego wieku, a to nie zapewni bezpieczeństwa żywnościowego w Europie w dłuższej perspektywie” – podkreślił polski minister rolnictwa.
Zwrócił także uwagę na fakt, że „obecnie mamy do czynienia z 27 politykami rolnymi, a nie jedną, wspólną”. Według ministra Marka Sawickiego musimy przestać myśleć w kategoriach narodowych, a zacząć patrzeć szerzej co będzie najlepsze dla europejskiego rolnictwa jako całości za 5, 10, czy 20 lat.
Minister podkreślił, że Polska opowiada się za utrzymaniem obydwu filarów Wspólnej Polityki Rolnej w proporcjach 50/50 i odejściem od historycznych zaszłości, które zakłócają oraz zniekształcają warunki konkurencji na jednolitym rynku.
„Nie może być tak, że rolnicy w ramach płatności otrzymują 70-80% swoich dochodów. To pozbawia ich motywacji do innowacyjności i rozwoju” – podkreślił minister Marek Sawicki, dodając, że „taki stan rzeczy zagraża rozwojowi rolnictwa europejskiego w przyszłości i skazuje go na porażkę w światowej konkurencji”.
Źródło: http://www.minrol.gov.pl