Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie sytuacji związanej z wykrytym 10 stycznia 2025 r. ogniskiem pryszczycy w Niemczech

W związku decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2025/323 w sprawie przedłużenia ograniczeń związanych z ogniskiem pryszczycy w Niemczech, na granicy polsko - niemieckiej Inspekcja Weterynaryjna kontynuuje kontrole transportów zwierząt do 24 lutego br.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie sytuacji związanej z wykrytym 10 stycznia 2025 r. ogniskiem pryszczycy w Niemczech

Ponadto Główny Lekarz Weterynarii informuje, że:

  1. Pracownicy IW szczegółowo sprawdzają środki transportu zwierząt wjeżdżające na terytorium kraju. W działania zaangażowanych jest 339 pracowników IW oddelegowanych z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko - pomorskiego oraz wielkopolskiego.
  2. Transporty zwierząt i produktów z obszaru objętego ograniczeniami na terenie Niemiec są profilaktycznie wstrzymane do dnia 24 lutego 2025 r. włącznie.
  3. Strona niemiecka przeprowadziła dwukrotne badanie zwierząt utrzymywanych w obszarze zapowietrzonym (w promieniu 3 km od ogniska) i aktualnie prowadzone jest 3 tura badań. W obszarze zagrożonym (w promieniu 10 km od ogniska) przeprowadzono jednokrotne badanie zwierząt
    i aktualnie trwa druga tura badań. Wszystkie zbadane próbki dały dotychczas wyniki ujemne.
  4. Do dnia 14 lutego 2025 r. w Polsce nie wystąpiło ognisko pryszczycy. Sytuacja epidemiologiczna kraju jest stabilna, a ryzyko zawleczenia choroby z Niemiec jest coraz niższe.
  5. We współpracy z myśliwymi Inspekcja Weterynaryjna prowadzi dodatkowy monitoring zakażeń u zwierząt dzikich w powiatach graniczących z landem Brandenburgia. Do dnia 14 lutego 2025 r. przebadano z wynikiem ujemnym 28 próbek od zwierzyny grubej pozyskanej w ramach polowań.
  6. Najważniejszym działaniem zabezpieczającym rodzime pogłowie zwierząt z gatunków wrażliwych jest rygorystyczne przestrzeganie zasad bioasekuracji gospodarstw oraz bezwzględny zakaz nabywania zwierząt niewiadomego pochodzenia, bez wymaganych świadectw zdrowia oraz powstrzymanie się od wpuszczania osób postronnych do miejsc przebywania zwierząt parzystokopytnych.
  7. Inspekcja Weterynaryjna wskazuje, że okazyjne zakupy po szczególnie „atrakcyjnych cenach” zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego w tym z niesprawdzonych źródeł mogą stanowić ryzyko obniżenia standardów bezpieczeństwa żywności i godzić w renomę produkowanych w Polsce produktów rolnych.
 


Tagi:
źródło: