W spotkaniu uczestniczyli m.in.: wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński; podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk; główny lekarz weterynarii Janusz Związek oraz jego zastępca Jarosław Naze; główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz; dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-PIB w Puławach Krzysztof Niemczuk, a także przedstawiciele organizacji branży mięsnej, hodowców, przetwórców i handlowców.
Minister Stanisław Kalemba zwrócił uwagę na konieczność szerokiego informowania konsumentów o braku zagrożeń dla ich zdrowia z powodu ASF, gdyż wirus ten nie przenosi się na ludzi. Dotyczy on tylko dzików i świń.
Szef resortu rolnictwa poinformował również o podejmowanych przez resort i podległe mu służby działaniach.
Wzmocnione zostały działania dyplomatyczne służące utrzymaniu dobrych relacji handlowych. Minister zapewnił, że podejmuje kroki w celu uzyskania pomocy finansowej Unii Europejskiej z tytułu poważnego kryzysu rynkowego oraz utrudnień w obrocie produktami rolnymi.
Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej z formalnym wnioskiem o zaplanowanie właściwych mechanizmów finansowania ewentualnej akcji zwalczania oraz likwidacji skutków ekonomicznych wystąpienia ASF w państwach członkowskich, w których wystąpi choroba. Minister poinformował o przesłaniu przez Polskę do Komisji Europejskiej wniosku o rozpoczęcie, w oparciu o art. 219 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych, prac nad aktem delegowanym umożliwiającym wsparcie producentów rolnych i eksporterów mięsa wieprzowego i jego przetworów do krajów Unii Celnej w związku ze startami ponoszonymi obecnie przez ten sektor. Minister zapewnił, że uczyni wszystko w celu odblokowania eksportu.
Czytaj więcej o Afrykańskim Pomorze Świń
Uczestnicy spotkania wyrazili gotowość ścisłego współdziałania w ramach wszystkich ogniw łańcucha żywnościowego, aby zminimalizować straty wynikające z aktualnych ograniczeń w eksporcie.