Ruszyły bezpłatne szkolenia z zasad bioasekuracji

Ruszyły bezpłatne szkolenia z zasad bioasekuracji gospodarstw rolnych. Szkolenia kształcą hodowców w zakresie zabezpieczenia gospodarstw przed wirusem ASF.

Ruszyły bezpłatne szkolenia z zasad bioasekuracji
Minister Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w pierwszym z tych spotkań. Odbyło się ono w Bydgoszczy i zainaugurowało program Integracja wiedzy i doświadczeń w obliczu zagrożenia ASF.
 
W Bydgoszczy w sumie kilkuset hodowców dowiedziało się w jaki sposób zabezpieczyć swoje gospodarstwo przed wirusem. Pomoże im w tym tzw. pakiet bioasekuracyjny, w skład którego wchodzi: środek dezynfekcyjny, opryskiwacz, kombinezony ochronne, ochraniacze na buty wysokie oraz rękawiczki. 
 
Wielu z hodowców było szczególnie zaskoczonych tym, że w zestawie pojawił się opryskiwacz. Według ekspertów opryskiwacze doskonale sprawdzają się przy dezynfekcji aut wjeżdżających do gospodarstwa oraz chlewni. Oprócz hodowców w spotkaniu uczestniczyli myśliwi, którzy również otrzymali pakiety. W specjalnie przygotowanym dla nich zestawie znalazły się m.in. worki na dziki.
 
Program Integracja wiedzy i doświadczeń finansowany jest z Funduszy Promocji Mięsa Wieprzowego, a realizuje go Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP. Projekt zakłada przeszkolenie hodowców trzody chlewnej oraz myśliwych we wszystkich województwach.
 
Rolnicy jak i myśliwi poznają zagrożenia, dowiadują się jak nieświadomie można przenieść wirusa do gospodarstwa. Podczas spotkań prezentowane są podstawowe zasady ochrony. W ręce wszystkich przeszkolonych rolników trafią wspomniane pakiety bioasekuracyjne. To wszystko ma przekonać hodowców, że stosunkowo niewielkim nakładem można skutecznie ochronić stado świń przed wirusem.
 
Kolejne szkolenia zostaną przeprowadzone w województwach: mazowieckim, podlaskim, podkarpackim, lubelskim, wielkopolskim, łódzkim, pomorskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim.
 


Tagi:
źródło: