Rozmowy z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych

Sytuacja na rynkach rolnych, przyszłość wspólnej polityki rolnej UE, podatek dochodowy w rolnictwie, bezpieczeństwo żywności i handel zagraniczny produktami rolno – spożywczymi to główne tematy spotkania ministra Stanisława Kalemby z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych. Minister zaprosił dziś do resortu reprezentantów ponad 50 organizacji rolniczych zawodowych, samorządowych jak i branżowych.

Rozmowy z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych

Otwierając spotkanie minister Stanisław Kalemba podziękował rolnikom za trud i za zebrane plony. Sytuacja na rynku zbóż jest dobra. Z ostatnich szacunków wynika, że zbiory zbóż ukształtują się na poziomie 23 mln ton. Jakość ziarna jest dobra, a plony dosyć wysokie. Dodatkowo warunki klimatyczne były sprzyjające dla wegetacji kukurydzy i jej zbiory zapowiadają się również bardzo dobrze. To zapewnia nam bezpieczeństwo w zakresie bilansu paszowego. Nie zabraknie też zbóż konsumpcyjnych na chleb – powiedział minister Kalemba
 

Omawiając sytuację na rynku ziemniaka minister zapowiedział utworzenie specjalnego program walki z bakteriozą, która jest główną przyczyną utrudnień w handlu zagranicznym na tym rynku.
 

Do najważniejszych decyzji jakie zostały ostatnio podjęte minister zaliczył podpisanie przez prezydenta Komorowskiego ustawy o paszach, która do 1 stycznia 2017 r. przesunęła termin wejścia w życie zakazu stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych .
 

To ważna ustawa ze względów rolniczych, ekonomicznych, a także społecznych – powiedział minister i dodał, że kwestie dotyczące GMO wymagają kompleksowych rozwiązań.
 

Szef resortu zapowiedział, że już od 17 września uruchomione będą dodatkowe kredyty preferencyjne w kwocie 1,57 mld zł. Z budżetu wygospodarowaliśmy na te działania około 18 mln zł – dodał minister Kalemba.
 

Omawiając wyniki eksportu artykułów rolno – spożywczych w pierwszym półroczu tego roku minister zauważył, że cały czas utrzymuje się tendencja wzrostowa, a dodatnie saldo za ten okres wyniosło 1,5 mld euro. Wysyłamy już około 25 % naszej produkcji. – podkreślił.
 

Rolnicy uczestniczący w spotkaniu negatywnie wypowiadali się na temat propozycji wprowadzenia podatku dochodowego. Podkreślali, że decyzje w tej sprawie powinny być z nimi szczegółowo omawiane. Minister Kalemba powiedział, że wprowadzenie podatku jest nieuniknione. Poinformował, że kilkakrotnie rozmawiał na ten temat z ministrem finansów. Nie będzie podwójnego opodatkowania podatkiem rolnym i dochodowym, a przy wprowadzaniu podatek dochodowy musi być dla rolników neutralny – podkreślił.

 

Nawiązując do przyszłości wspólnej polityki rolnej minister poinformował, że w najbliższych dniach będzie na ten temat rozmawiał podczas nieformalnego posiedzenia rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej. Mam też zaplanowane rozmowy bilateralne z komisarzem Dacianem Ciolosem, a także ministrami rolnictwa Niemiec i Wielkiej Brytanii.
 

Unia europejska musi odejść od historycznych tytułów do płatności. Nie może być tak, że rolnik, który od lat nie prowadzi już produkcji w dalszym ciągu dostaje do niej dopłaty. Będę zabiegał o sprawiedliwe płatności, naliczane w oparciu o sprawiedliwe kryteria – zapewnił minister
 

Szef resortu zapewnił, ze wnioski złożone dziś przez uczestników spotkania będą wykorzystywane przy opracowywaniu projektów kolejnych rozwiązań oraz będą stanowiły wsparcie przy podejmowaniu kolejnych decyzji. Minister zapowiedział systematyczne spotkania z przedstawicielami rolniczych związków i organizacji, zarówno wspólne, jak i indywidualne.
 

Nigdy nie unikałem bezpośrednich spotkań z rolnikami, były one dla mnie ważnym elementem w pracy posła, a teraz w sprawowaniu funkcji ministra – zapewnił Stanisław Kalemba.

 


Tagi:
źródło: