Kategorie
Zobacz również tu
Poznaj produkty
-
Ciągnik Steyr ABSOLUT CVT Agroperfekt
2020-07-20 -
Arielle
2012-02-03 -
Stord CM37-2025B
2020-02-07 -
Ciągnik Landini NEW LANDPOWER TECHNO
2016-05-13 -
New Cube 70 MC N
2013-12-13
Reforma WPR do 2020 r. przedmiotem rozmów ministra Marka Sawickiego w Brukseli
Minister Marek Sawicki uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów Unii Europejskiej, podczas której, wiodącym tematem obrad było uproszczenie WPR.
Prezydencja Duńska zaproponowała też nieformalną dyskusję na temat podziału środków na I i II filar WPR. Przedstawione propozycje kształtu WPR po 2013r. zostały skrytykowane przez państwa członkowskie za wprowadzanie nowych skomplikowanych i kosztownych w obsłudze działań w sektorze rolnym. Jako przykład podawano „zazielenienie” WPR oraz płatności dla „aktywnego rolnika”. W podsumowaniu dyskusji Komisja wyraziła opinię, że poza krytyką nie usłyszała zbyt wielu konstruktywnych propozycji poprawy dokumentu. Dyskutując podział środków na I i II filar ministrowie postulowali stosowanie obiektywnych kryteriów dla przejrzystego podziału budżetu, ale podkreśli te kryteria, według których dane państwo uzyska jak najlepszą pozycje w alokacji, np. stosowanie hektara powierzchni jako kryterium podziału miało zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników takiego podejścia.
W godzinach popołudniowych minister Marek Sawicki uczestniczył w konferencji Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EESC), która poświecona była dyskusji na temat przyszłości WPR po jej 50 latach stosowania. Minister zaprezentował polskie podejście do przyszłej WPR - odpowiedniej do nowych wyzwań oraz wskazał na konieczność jej zreformowania.
Na marginesie Rady Ministrów Unii Europejskiej minister Marek Sawicki odbył wiele spotkań i dyskusji z innymi ministrami. Minister Francji B. LeMaire poprosił o spotkanie by przedyskutować regulacje rynkowe w przyszłej WPR. W czasie spotkania Minister Sawicki zaproponował kolejne spotkanie - poszerzone o minister Niemiec, by istotne sprawy WPR przedyskutować wspólnie. Również minister rolnictwa Węgier S. Fazekas i nowy minister Rumuni S. Fuio spotkali się z Ministrem M Sawickim by przedyskutować kształt przyszłej WPR. Z kolei minister Czech P. Bendl poprosił o rozmowę z ministrem M. Sawickim by uzyskać wyjaśnienia dotyczące handlu rolnego między naszymi krajami w świetle tzw. afery solnej w Polsce.