Posiedzenie Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Tematami przewodnimi rolnictwo ekologiczne i uproszczenie WPR

Na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa dyskusję zdominowały dwa tematy: rolnictwo ekologiczne oraz uproszczenie WPR.

Posiedzenie Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Tematami przewodnimi rolnictwo ekologiczne i uproszczenie WPR

Polski minister rolnictwa, podzielając przedstawione w projekcie cele, zaapelował do Komisarza Phila Hogana,  aby konkluzje te nie były tylko dokumentem prezentującym wyniki trwającej dyskusji nad upraszczaniem, ale szybko znalazły swoje odzwierciedlenie w odpowiednio zmienionych przepisach prawnych i zaczęły powszechnie obowiązywać.


Odpowiadając Komisarz Hogan podkreślił, że uproszczenie WPR leży w gestii wszystkich instytucji UE i tylko wspólnie może być osiągnięty zamierzony cel. Poinformował, iż KE dokonuje przeglądu WPR pod kątem uproszczenia oraz dodatkowo analizuje nadesłane propozycje z państw członkowskich oraz z Parlamentu Europejskiego. Poinformował również, że pakiet propozycji upraszczających system płatności bezpośrednich chce wdrożyć jeszcze w 2015 roku, a najbliższa ekspercka dyskusja odbędzie się na Komitecie ds. Dopłat Bezpośrednich w dniu 20 maja br.

Program bioasekuracji

Podczas dzisiejszego posiedzenia minister Marek Sawicki poinformował również Radę, że na najbliższym posiedzeniu Specjalnego Komitetu do Spraw Rolnych Polska przedstawi wniosek o uznanie pomocy krajowej na realizację w okresie od dnia 15 maja 2015 r. do dnia 31 grudnia 2018 r. programu bioasekuracji, mającego na celu zapobieganie szerzeniu się chorób zakaźnych, podlegających obowiązkowi zwalczania, za zgodną z zasadami wspólnego rynku. Uzasadniając, Minister wskazał, że właściwe zabezpieczenie gospodarstw przyczyni się do przyspieszenia likwidacji choroby ASF, a w dalszej konsekwencji odzyskanie statusu państwa wolnego od tej choroby.

20. maja Światowym Dniem Pszczół

Dodatkowo na wniosek Słowenii omówiono inicjatywę ogłoszenia dnia 20. maja Światowym Dniem Pszczół. Wszystkie wypowiadające się państwa  członkowskie poparły tę propozycję, podkreślając w swoich wypowiedziach niezwykle istotną rolę, jaką pszczoły miodne odgrywają w utrzymaniu równowagi w ekosystemie, zapewnieniu ciągłości działalności rolnej oraz produkcji miodnej ważnej również dla małych producentów.

Na koniec kilkanaście państw członkowskich ponownie zaapelowało do komisarza Hogana o podjęcie inicjatywy wydłużenia okresu kwalifikowalności wydatków PROW 2007-13 o 6 miesięcy tj. do 30 czerwca 2016 roku. W odpowiedzi Komisarz poinformował o trwającej analizie skutków prawno-finansowych. Stanowisko KE w tej sprawie ma być znane w najbliższych tygodniach.



Tagi:
źródło: