Kategorie
Zobacz również tu
-
Spadki cen na stacjach paliw wyhamowały
2025-04-24 -
Nie warto zwlekać z wnioskiem o dopłaty 2025
2025-04-24
Poznaj produkty
-
Landini Rex - ciągnik sadowniczy
2011-09-29 -
PRONAR 6180
2013-02-05 -
Zbiornik do opryskiwacza ZJ-300
2011-10-04 -
Podcinacze korzeni
2016-05-12 -
Głębosz SPIDER X
2020-02-20
Posiedzenie Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Tematami przewodnimi rolnictwo ekologiczne i uproszczenie WPR
Na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa dyskusję zdominowały dwa tematy: rolnictwo ekologiczne oraz uproszczenie WPR.

Produkcja ekologiczna
Pierwszą dyskutowaną kwestią był projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych. Prezydencja łotewska podjęła próbę wypracowania wspólnego stanowiska Rady na negocjacje trójstronne z Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską. Minister Marek Sawicki w swoim wystąpieniu wskazał, że przygotowany tekst kompromisowy uwzględnia niektóre postulaty zgłaszane przez Polskę, jednocześnie podkreślił potrzebę dalszych prac tak aby tzw. Podejście Ogólne zawierało elementy uproszczenia tego systemu produkcji i w sposób wymierny było odczuwalne w praktyce. W szczególności dotyczy to częstotliwości kontroli, obecności pozostałości środków niedozwolonych w produkcji ekologicznej, wymogu stosowania oświadczeń oraz procedury przystępowania do systemu rolnictwa ekologicznego.
W związku z szeregiem wątpliwości zgłaszanych przez państwa członkowskie, nie udało się przyjąć Podejścia Ogólnego, a dalszą debatę w tym zakresie Prezydencja przełożyła na czerwcowe posiedzenie Rady Ministrów.
Uproszenie Wspólnej Polityki Rolnej
Drugim ważnym punktem obrad Rady AGRIFISH było przyjęcie projektu konkluzji Rady w sprawie uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej. W toku przeprowadzonej dyskusji ministrowie przyjęli niniejszy projekt jednomyślnie. Konkluzje wskazują na potrzebę zmniejszenia obciążeń administracyjnych i związanych z nimi kosztów ponoszonych przez rolników i innych beneficjentów, organizacji producentów oraz administracji krajowych. W przyjętym dokumencie przedstawiono elementy WPR, które wymagają najpilniejszej uwagi i podjęcia działań w celu uproszczenia. Ministrowie zwrócili się do Komisji Europejskiej o przedstawienie konkretnych inicjatyw na rzecz uproszczenia WPR.
Czytaj dalej na następnej stronie...
