Pod takim hasłem odbyła się konferencja Mazowieckiej Izby Rolniczej, w której udział wziął minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.
Przedstawiając działania ministerstwa minister zwrócił szczególną uwagę na dokumenty strategiczne dotyczące rozwoju wsi i rolnictwa w perspektywie do roku 2030: Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (SOR), Strategią zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa, Pakt dla obszarów wiejskich oraz Program rozwoju głównych rynków rolnych w Polsce.
Pakt dla wsi obejmować będzie 4 ważne filary: opłacalność produkcji rolnej, jakość życia na obszarach wiejskich, pozarolnicze miejsca pracy i aktywne społeczeństwo oraz sprawną administrację .
- Izby Rolnicze należy wykorzystać jako potencjał edukacyjny, kontrolny, oceniający. We współpracy z Izbami Rolniczymi zamierzamy przeprowadzić akcję przygotowania rolników do składania wniosków elektronicznych o dopłaty bezpośrednie – powiedział minister.
Szef resortu rolnictwa odnotował także korzystną sytuację na rynkach rolnych, zwłaszcza na rynku mleka i wieprzowiny. Jednocześnie zwrócił uwagę na zagrożenie wynikające z dużych zapasów interwencyjnych odtłuszczonego mleka.
- Istotnym jest wypracowanie na poziomie UE strategii eliminacji zapasów interwencyjnych OMP bez dalszego zaburzania sytuacji na tym rynku oraz sprzedaż OMP z zapasów (powyżej ceny interwencyjnej) – podkreślił minister.
W odniesieniu do rynku wieprzowiny szef resortu powiedział, że w Polsce problemem ciągle pozostaje afrykański pomór świń, co powoduje destabilizację sytuacji na rynku wieprzowiny i niepokój co do dalszego jej rozwoju w regionach dotkniętych tą chorobą.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/MRiRW